Amundi Funds II - Pioneer U.S. Research
Júl 2008

Cena ropy dosiahla v júli historické maximum 145 USD za barel, ale klesla ku koncu mesiaca na 124 USD, lebo slabší dopyt odzrkadlil ústup globálnej ekonomiky. Ceny komodít dôsledkom toho celkovo klesli, ale obavy pretrvávali z krehkého stavu finančného sektora USA kvôli pokračujúcim úverovým problémom v bankách a oslabenému trhu s bývaním.

V júli podali nadvýkonnosť sektory tovarov krátkodobej spotreby a zdravotníctva ako sa dalo čakávať v časoch spomaľujúceho sa rastu a vyššej inflácie, ale financie mali najlepšiu výkonnosť z celého portfólia, ako odpoveď na úsilie vlády podoprieť sektor a zmierniť prísne úverové podmienky v bankách. Mnoho problémových akcií predchádzajúcich mesiacov ožilo.

Naša chýbajúca angažovanosť v bankách peňažných centier bank of America, JPMorgan Chase a Wells Fargo znížila výkonnosť Pioneer Funds – U.S. Research. Akcie energií, ktoré sa vypredávali v podstate s poklesom cien ropy, tiež obmedzovali relatívne výsledky. Sektor energií Indexu S&P 500 ukončil jún dolu. Prieskumné a výrobné spoločnosti, v ktorých sme prevážení, najviac utrpeli týmto poklesom, kým strane zariadení a služieb tohto sektora, v ktorej sme boli podvážení, sa darilo lepšie.

K novým pozíciám, ktoré sme otvorili v priebehu júla patrili Exxon Mobil, akcie, ktoré sme považovali za príliš drahé dlhú dobu, ale boli sme schopní ich kúpiť za dobrú cenu; farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson; spoločnosť na údržbu a dodávku zariadení W.W. Grainger; dodávateľská ropná a plynárenská vrtná spoločnosť ENSCO INternational; spoločnosť na softvér optimalizácie podnikania Omniture; a Nuance Communications, ktorá vyrába hovoriaci softvér pre riešenia klientskych služieb.

Hoci znovu nastolenie normálnosti na úverových trhoch je zamýšľaný cieľ vlády, problém hypoték sa ešte neprebil systémom úplne. Veríme, že premenné ako sú odpisy stavebných úverov ešte neboli pne odhalené, pričom pomalší rast a inflácia môžu spôsobiť ťažkosti.