Amundi Funds II - Pioneer U.S. Research
Máj 2008

Recesia sa postupne zdala menej pravdepodobnou, nakoľko príznaky ukazovali, že americká ekonomika bola zdravšia, než si mnohí mysleli. HDP prvého štvrťroka bol upravený smerom nahor z 0,6% na 0,9%. Keďže nechuť riskovať ochabla, dlhopisy sa vypredali, ale ekonomické dáta, ktoré sú silnejšie, než sa očakávalo, podnietili obavy z inflácie. Vyššie ceny ropy sa naďalej prechádzajú cez systém a majú dopad na ceny pre výrobcov a rovnako aj pre spotrebiteľov, pričom ďalej podnecujú inflačné obavy.

Výber akcií v množstve sektorov prekonal svoje benchmarkové konkurenčné sektory a Pioneer Funds – U.S. Research podal v priebehu mája lepší výkon ako jeho benchmark. Hlavným prispievateľom bol sektor financií, kde dôraz na výber firiem kapitálového trhu Franklin Resources a Bank of New York, spolu s poisťovňou Loew‘s Corp. bol odmenený výnosmi. Naša nižšia angažovanosť a nižší výber v sektore diverzifikovaných finančných služieb tiež pomohli. Výbery akcií v priemysle (stavebná firma KBR), energiách (ropná spoločnosť El Paso, vynechanie Exxon-u) a tovaroch krátkodobej spotreby (tabaková spoločnosť Carolina Group) priniesli silný príspevok.

Výber akcií v informačných technológiách (Sun Microsystems a Macrovision), spotrebnom tovare (Viacom) a plynárenských a energetických službách (Public Serive Enterprise) mal za následok výkonnosť v týchto sektoroch, ktorá bola nižšia než benchmark.

V máji neboli urobené v portfóliu žiadne veľké zmeny. Otvorili sme nové pozície v Sempra Enenrgy, v spoločnosti na komunikačné zariadenia Qualcom, mediálnej spoločnosti McGaw hill, železničnej spoločnosti Norfolk Southern a vo výrobcovi umelých hnojív Potash Corp Saskatchevan. Predali sme z portfólia Sun Microsystems, CSX Corp., News Corp. a Nucor.

Hoci sa na úverové trhy vrátila istá normálnosť, problém hypoték sa úplne nedostal cez systém. Premenné ako sú odpisy stavebných pôžičiek nie sú ešte stále plne odhalené, pričom sa zdá, že inflačné tlaky rastú. Ostávame v umiestnení nášho portfólia sektorovo neutrálni, zameraní na investičný prístup uvedomenia si hodnoty, ktorý sleduje kvalitu a cenu jednotlivých cenných papierov, pričom dodržiavame prieskumnú investičnú stratégiu pre výber akcií s nadpriemerným rastom.