Amundi Funds II - Top European Players
November 2005

V priebehu novembra európske akciové trhy vykazovali pozitívnu výkonnosť, keďže stabilizácia cien energií a solídne vedúce ukazovatele zlepšili postoj trhu. Zisky boli spôsobené silnou výkonnosťou v sektore materiálov.

Fondy Pioneer – Špičkoví európski hráči podal solídne lepší výkon ako celkový trh. Relatívna výkonnosť bola zlepšená potom, čo TNT (doprava) prudko stúpli vďaka špekuláciám o ponuke na odkúp. V deverzifikovaných finančných službách naše podiely v Credit Suisse a UBS boli silné a medzi bankami naše pozície v Societe Generale a BNP Paribas stúpli. Výber akcií v sektore liečiv aj v sektore materiálov sa ukázal byť úspešným.

Na druhej strane jediným veľkým uberateľom bola naša pozícia vo Vodafone, ktorý podal slabší výkon po jeho výsledkoch a veľmi obozretných vyhliadkach. Naše váženie delta vo Vodafone bolo dosť obmedzené a preto bol účinok na relatívnu výkonnosť zdržanlivý.

V priebehu mesiaca sme pridali novú pozíciu v britskej stavebnej firme Persimmon, na základe jej solídnych výnosov a atraktívneho hodnotenia. Kúpili sme podiel v Carnival Corp, ktorý vyzeral atraktívne hodnotený po období oslabenia ceny akcií kvôli vyšším cenám ropy. Tiež sme pridali novú pozíciu v mediálnej skupine Wolters Kluwer, nakoľko cena ich akcií neodrážala plnú hodnotu, ktorú by reštrukturalizácia ich európskeho podnikania mohla potenciálne odhaliť.

Sme presvedčení, že akciový trh Európy ostane solídny a podporovaný úrovňami hodnotení, ktoré sú nenáročné a vysokou úrovňou dividendových výnosov. Európske spoločnosti majú celkovo zdravú finančnú situáciu a silný toku peňazí. Silný cash flow dovoľuje spoločnostiam zvyšovať dividendy, kupovať späť akcie a investovať do budúcnosti. To malo za následok silnú súčasnú výkonnosť trhu. Avšak výnosy boli silné a udržali primerané úrovne hodnotenia. I keď očakávame spomalenie tempa rastu výnosov, máme naďalej pozitívny pohľad na európske akciové trhy.