Amundi Funds II - Top European Players
November 2004

Európske akciové trhy podali v novembri dobrý výkon. Výkonnosť bola spôsobená ziskami v sektoroch materiálov a telekomunikácií. Pokles cien ropy zlepšil náladu trhu, avšak sa to vyvážilo istými obavami, že posilňovanie eura bude predstavovať pre európskych exportérov výzvy.

V priebehu mesiaca malo portfólio pozitívny absolútny výnos, hoci podalo slabší výkon ako celkový trh. Výkonnosť za posledný rok k dnešnému dňu ostáva silná. Naše podiely v sektore automobilov boli poškodené kvôli obavám o ziskovosť. Porsche a Peugeot poklesli, pričom priniesli celkovo negatívny príspevok. Naďalej sme presvedčení, že je treba zachovať strednú úroveň investícií do týchto podnikov, a že sú dobre pripravené na silné euro. Maloobchodníci Dixons a Boots klesli kvôli obavám zo spotrebiteľských výdavkov.

Medzi našimi držaniami v sektore finančníctva sme profitovali zo silnej výkonnosti Deutsche Boerse, UBS a AIB. Predali sme náš podiel v poisťovni ZFS a kúpili sme nový podiel v Repsol (energie). Okrem toho sme predali Sandvik (proemyselné podniky) a získali sme nový podiel v Adidas (oblečenie).

Pri očakávaní roku 2005 sú európske akcie stále podporované vysokými dividendovými výnosmi a podpornou monetárnou politikou. Toto solídne hodnotenie je vyvážené istými obavami zo zhodnotenia meny a makroekonomického rastu.