Amundi Funds II - China Equity
September 2008

Ako rozvíjajúce sa, tak aj rozvinuté akciové trhy boli v treťom štvrťroku naďalej volatilné, po krachu a takmer páde najvýznamnejších finančných inštitúcií v septembri, čo spôsobila neslýchaná turbulencia na trhu. Extrémna volatilita a rozsiahly strach viedol k neracionálnym pohybom cien. Akcie centrálnych bánk na záchranu a zosúladenie, injekcie množstva likvidity a nakoniec návrh zo strany úradov Spojených štátov vytvoriť nástroj na odstránenie nelikvidných aktív z bilancií bánk nakoniec zastavil koncom septembra paniku. Čína zaznamenala obrat pri dlhodobom trende inflácie, keď Čínska ľudová banka znížila v polovici septembra sadzbu na pôžičky o 0,27%.

Pioneer Funds – Greater China Equity mal v treťom štvrťroku vyšší výkon ako benchmark. Vhodný výber akcií sa prejavil ako hlavný dôvod vysokého výkonu, zvlášť v odvetví financií. Podiely v odvetví nehnuteľností profitovali napriek slabnúcemu trhu s realitami. Realitné skupiny Cheung Kong Hodlings a Link Reit obzvlášť profitovali. Avšak Swire Pacific oslabil pri klesajúcich ziskoch, čo ovplyvnila medziročná strata Cathay’s Pacific, prvá od roku 2003. Zaznamenali sme relatívne nadpriemerný výkon v odvetví bankovníctva, lebo akcie, ktoré sme držali vyšli v podstate nepoškodené z globálnej úverovej krízy. V rámci energetiky podiel v CNOOC podporil výkon z dôvodu lepšieho riadenia nákladov napriek obmedzeným cenám za výrobky a vplyvom vlády. Takisto profitovala aj angažovanosť v telekomunikačných službách. Chunghwa Telecom začiatkom septembra vzrástla pri špekuláciách o fúziách a akvizíciách, hoci spoločnosť neskôr poprela túto vec. China Mobile zaznamenal počas tohto obdobia dobré medziročné tržby.

Očakávame, že volatilita na trhu bude pretrvávať a naďalej sa opatrne pozeráme na ekonomické vyhliadky, kde vyššie úrokové sadzby a klesajúci rast smerujú do pokračujúcich ťažkostí. Myslíme si, že zhodnotenie akcií, ktoré je už na lákavej úrovni, by malo opäť ponúkať väčšiu podporu. Naša pozornosť sa zameriava v rámci portfólia na fundamenty a riadenie rizika.