Amundi Funds II - European Potential
November 2008

Európske akciové trhy uzavreli mesiac nižšie. Eurozónu postihla prvá recesia potom ako HDP sa po druhý štvrťrok znížil. Európska centrálna banka znížila sadzbu o 50% bodov. Európska únia koordinuje stimulačný balíček vo výške 200 mld. Eur. pre členov štátov a európske akcie posilnili smerom ku koncu mesiaca v nádeji, že ďalšie opatrenia vlády na podporu pomôžu odvrátiť predlžované globálne spomalenie. Klesajúce ceny ropy pomohli ďalej znižovať inflačné tlaky v oblasti. Banka Anglicka znížila sadzby o rekordných 1,5%.

Pioneer Funds – European Potential mal v tomto období vyšší výkon ako benchmark z dôvodu dobrého výberu akcií. V rámci priemyslu náš podiel vo Vossloh, výrobcovi železničného zariadenia náhle zvýšil potom ako zaznamenali za tretí štvrťrok významný nárast ziskov a následne zvýšili očakávania, ktoré boli posilnené rastom mimo Európy. Babcock International Group posilnil vďaka organickému rastu, lepším maržiam v oblasti námorníctva a jadrových služieb. Takisto sme si polepšili v podieloch v rámci spotrebného tovaru, konkrétne od maloobchodného predajcu počítačového softvéru a videohier Game Group. Spoločnosti sa zvyšuje podiel na trhu vo Veľkej Británii. V iných oblastiach, dobrý výber akcií v odvetviach financií a energetiky tiež pomohol výkonu. Najväčšie oslabenie výkonu bolo z dôvodu neúspešného výberu akcií v zdravotníctve.

Očakávame, že volatilita na trhu bude pokračovať a naďalej sme opatrní vo vyhliadkach európskej ekonomiky. Avšak niektoré negatíva, čo sme zaznamenali začínajú vyzerať pre trh pozitívnejšie, ako je napríklad pokles cien ropy, klesajúce úrokové sadzby a inflačné očakávania idú nadol. Vo svete malých firiem si myslíme, že fúzie a akvizície sa rozbehnú a uvidíme, že väčšie podniky budú kupovať malé. Ďalším pozitívom je, že malé podniky sú menej závislé na menových pohyboch. Naša pozornosť sa zameriava v rámci portfólia na fundamenty a riadenie rizika a vynakladáme primerané kroky, aby sme aktívne riadili riziko, keď sa objaví.