Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
September 2008

Rozvíjajúce sa akciové trhy, zvlášť Rusko, boli poznačené globálnym odpredajom. Regiónu priťažil silný inflačný tlak, slabé finančné podmienky a augustová vojna medzi Ruskom a Gruzínskom. Napätie medzi Ruskom a Západom následkom konfliktu v Gruzínsku, tlak na ceny komodít smerom nadol zo strany spomaľujúceho sa globálneho rastu a historicky najnižšie obchodované objemy tlačili v septembri akciové trhy nižšie.

Počas štvrťroka Pioneer Funds - Emerging Europe and Mediterranean Equity mal nižší výkon ako benchmark, oslabil ho hlavne neúspešný výber akcií.

Počas štvrťroka bola nálada investorov bola v Rusku zlá, čo nasledovalo po toku nepriaznivých informácií o vojenskom konflikte medzi Ruskom a Gruzínskom a hrozbách Mecheľa v auguste o daňovom vyšetrovaní. Pesimistická nálada, spolu s poklesom rubľa ku koncu mesiaca nepriaznivo ovplyvnila mnoho našich podielov z Ruska. Ruská najväčšia banka Sberbank poklesla na najnižšiu úroveň za skoro dva roky. V odvetví energetiky, náš podiel v Gazprom výrazne oslabil z dôvodu poklesu cien ropy. Stále očakávame, že sa ruský trh pozbiera zo súčasného záchvatu volatility. Avšak môže trvať dlhšie ako sa najprv čakalo, keď trh začal klesať, z dôvodu krízy medzinárodných vzťahov spôsobenej konfliktom v Gruzínsku. Stále považujeme Rusko za dobre pripravené, aby čelilo súčasnej kríze, ale naše investície budeme zameriavať na odvetvia plynárenstva a ropy ako aj tituly zo spotreby.

Napriek krátkodobej volatilite a možných stiahnutiach, vyhliadky akcií rozvíjajúcej sa Európy a Stredomoria ostávajú pozitívne. Motor rastu, ktorý vyformoval triedu aktív za ostatné roky je stále neporušený, čo vyplýva hlavne zo silného hospodárskeho makroekonomického pozadia a výrazného nárastu tržieb.