Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
November 2007

Rozvíjajúce sa akciové trhy Európy zaznamenali v novembri v euro vyjadrení straty. Vysoké odpisy, ktoré zaznamenali finančné inštitúcie, v kombinácii s rastúcimi cenami ropy, slabnúcim dolárom a neistotou na úverových trhoch, sa pridali k nervozite na trhu a nepriaznivo ovplyvnili rozvíjajúce sa trhy Európy. Počas posledných novembrových obchodovacích dní, trh vynahradil časť zo svojho postavenia vďaka radu vyšších ekonomických údajov spolu s poklesom cien ropy.

Na relatívnej úrovni v euro vyjadrení, Jordánsko a Rusko zaznamenali najlepšie zisky a Izrael, Poľsko a Turecko zaostávali za širším trhom.

Počas novembra Pioneer Funds - Eastern European Equity mal nižší výkon ako benčmark, poväčšine na pozadí nevýnosných rozhodnutí o výbere akcií z Ruska. Podvážená pozícia v Gazprome bola stratová, lebo ich akcie posilnili pri rastúcich cenách ropy a pri špekuláciách, že sa zavedú daňové zvýhodnenia, aby podnietili energetické spoločnosti investovať, aby zvýšili svoju výkonnosť. Navyše podiel v Surgutneftegaz oslabil výkon, lebo ich akcie stratili pozíciu. Spoločnosť bola prinútená značne zvýšiť svoj investičný plán, aby vynahradila väčší pokles dodávok ropy ako sa očakávalo, čo potenciálne poškodzuje budúce finančné výsledky. Na druhej strane podiel mimo benčmarku v ruskej stavebnej spoločnosti PIK pomohol výkonu, lebo spoločnosť naďalej skupuje stavebné pozemky v rôznych mestách a potvrdila svoju dôveru v perspektívu odvetvia infraštruktúry v Rusku.

Dlhodobé vyhliadky akcií rozvíjajúcej sa východnej Európy sú stále sľubné. Makroekonomické pozadie je stále silné a zdravé, dokonca aj niektoré inflačné sily teraz účinkujú, lebo ceny ropy a potravín sa tlačia hore. Činitele, ktoré tvarujú hospodársky rast východoeurópskych rozvíjajúcich sa trhov za posledných šesť rokov posilnili a zdá sa, že sú stále bez zmeny a mali by pomôcť rozvíjajúcim sa ekonomikám východnej Európy ďalej expandovať.