Amundi Funds II - Asia (Ex. Japan) Equity
September 2008

Globálne akciové trhy boli v treťom štvrťroku naďalej volatilné, po krachu a takmer páde najvýznamnejších finančných inštitúcií v septembri, čo spôsobila neslýchaná turbulencia na trhu. Extrémna volatilita a rozsiahly strach viedol k neracionálnym pohybom cien. Akcie centrálnych bánk na záchranu a zosúladenie, injekcie množstva likvidity a nakoniec návrh zo strany úradov Spojených štátov vytvoriť nástroj na odstránenie nelikvidných aktív z bilancií bánk, nakoniec zastavil koncom septembra paniku. Ázijské akcie poklesli v obavách o udržateľnosť hospodárskeho rastu a z rastúcej inflácie v regióne, napriek poklesu cien ropy a komodít.

Pioneer Funds - Pacific (Ex.Japan) Equity mal v treťom štvrťroku vyšší výkon ako benchmark. Vhodný výber akcií sa prejavil ako hlavný dôvod vysokého výkonu, zvlášť v odvetví financií. Podiely v odvetví nehnuteľností profitovali napriek slabnúcemu trhu s realitami. Realitné skupiny Cheung Kong Hodlings a Link Reit obzvlášť profitovali. Mnoho našich podielov v odvetví bankovníctva podporilo výkon, lebo akcie, ktoré sme držali, vyšli v podstate nepoškodené z globálnej úverovej krízy. Takisto profitovala aj angažovanosť v telekomunikačných službách. Chunghwa Telecom začiatkom septembra vzrástla pri špekuláciách o fúziách a akvizíciách, hoci spoločnosť neskôr poprela akúkoľvek snahu. China Mobile zaznamenal počas tohto obdobia dobré medziročné tržby.

Na druhej strane na úrovni akcií podiely BHP Billitona Rio Tinto (suroviny) oslabili z dôvodu klesajúcich cien komodít a pohybu trhu smerom preč od akcií prepojených na komodity.

Očakávame, že volatilita na trhu bude pretrvávať a naďalej sa opatrne pozeráme na ekonomické vyhliadky, kde vyššie úrokové sadzby a klesajúci rast smerujú do pokračujúcich ťažkostí. Myslíme si, že zhodnotenie akcií, ktoré je už na lákavej úrovni, by malo opäť ponúkať väčšiu podporu. Naša pozornosť sa zameriava v rámci portfólia na fundamenty a riadenie rizika.