Amundi Funds II - Asia (Ex. Japan) Equity
Marec 2008

Vo prvom štvrťroku tichomorské akciové trhy (okrem Japonska) zaznamenali v euro vyjadrení straty, výrazne zaostávali za ostatnými rozvíjajúcimi sa akciovými trhmi. Na úrovni krajín, v cenách akcií ustúpili India a Čína, ale Pakistan bol jediným trhom, ktorý v tomto období zaznamenal zisky a s obmedzenými stratami za ním nasledovali Tchaj-wan a Thajsko. Na úrovni priemyslu zdravotníctvo a informačné technológie sa prejavili ako defenzívne a výkonom v prvom štvrťroku prevýšil trh v euro vyjadrení, kým energetika a financie boli najviac postihnuté.

Pioneer Funds - Pacific (Ex.Japan) Equity mal v tomto období vyšší výkon ako benchmark. Výnosný výber akcií bol hlavný zdrojom vysokého výkonu, okrem našej preváženej pozície v tovare základnej spotreby a v telekomunikačných službách, ktorá sa ukázala ako defenzívna, lebo sa stiahli z trhu. V iných oblastiach, podiely v tchajwanskom Asia Cement a thajskom Kasikornbank pomohli výkonu. Okrem toho, prevážená pozícia u tchajwanského telekomunikačného operátora Chungwha posilnila zisky, lebo spoločnosť naďalej vykazovala silné postavenie pri pozoruhodnej sérii po sebe nasledujúcich štvrťrokov pri kladnom prevádzkovom cash-flow.

Na druhej strane podiely v najväčšej indickej strojárenskej spoločnosti Larsen & Toubro boli jediným najväčším oslabením výkonu, lebo ich akcie poklesli v obavách, že vysoké ceny komodít zatnú do ich prevádzkových marží. V nehnuteľnostiach, podiel v stavebnej spoločnosti Cheung Kong bol ďalším oslabením výkonu, lebo odvetvie ťahala nepriaznivá nálada na pozadí pretrvávajúceho nepokoja v odvetví stavebníctva v Spojených štátoch.

Očakávame, že celkové podmienky na trhu budú stále volatilné, vo svetle pretrvávajúceho stroskotania úverov a pri kríze dôvery na rozvinutých trhoch. Avšak ázijský tichomorský región (mimo Japonska) naďalej preukazuje priaznivé základy a podporujúce vyhliadky rastu tržieb. Z nášho pohľadu, akcie sú naďalej lákavou triedou aktív v regióne, kde vidíme skromný obrat nahor zo strednodobého hľadiska, hoci riziká oslabenia tržieb sa zvyšujú.