Amundi Funds II - China Equity
September 2007

V treťom štvrťroku akciové trhy Číny a jej dŕžav zaznamenali vysoké zisky v euro vyjadrení a ukázali sa ako odolné voči nepokojom na trhu, ktoré poznamenali väčšinu akciových globálnych trhov.

Na úrovni štátov, vývoj cien akcií ťahali hlavne čínske akcie, ktoré v euro vyjadrení vzrástli v tomto období o viac ako 34%. Čínske akcie zaznamenali vo vlne silných predbežných výsledkov nové maximá a veľmi silné makroekonomické ukazovatele.

Na úrovní priemyselných skupín, diverzifikované financie, poisťovníctvo, softvér a služby patrili v treťom štvrťroku medzi odvetvia s najlepším výkonom v euro vyjadrení, kým ale média, tovar dlhodobej spotreby a polovodiče boli najviac postihnuté.

Pioneer Funds – Greater China Equity mal v tomto období nižší výkon ako benčmark. Nevýhodný výber akcií sa prejavil ako hlavný dôvod slabého výkonu. Chýbajúca angažovanosť voči Hong Kong Echanges and Clearing v rámci diverzifikovaných financií poznamenala výkon, lebo ich akcie si polepšili o viac ako 70%. Ich akcie profitovali zo špekulácii o fúzii s kontinentálnou China exchanges a z rozhodnutia Číny nechať v blízkej budúcnosti individuálnych investorov nakupovať akcie priamo v Hongkongu. Medzi bankami bol ďalším stratovým príspevkom náš podiel v BOC Hong Kong, lebo investori sa obávali angažovanosti banky na trhu pre obyvateľov v Spojených štátoch. Z iných miest, angažovanosť voči Hutchinson Whampoa naďalej klesala, lebo ich akcie zaostávali za širším trhom. Na druhej strane, prevážená angažovanosť voči China Mobile pomohla výkonnosti, lebo mobilný operátor profitoval z revízie tržieb.

Čínske hospodárstvo ide na výrazné obrátky. HDP sa zvýšilo v prvom štvrťroku o 11,1% a v druhom štvrťroku opäť o 11,9%. Hoci čínska inflácia nedávno vykázala určité znaky akcelerácie, nárast cien nepotravinárskych výrobkov je stále zdržanlivý. Myslíme si, že dlhodobé vyhliadky akciových trhov Číny a jej dŕžav ostávajú stabilné. Avšak sa zdá, že súčasné zhodnotenie je bohaté a potrebovali by sme silné kladné prekvapenie rastu tržieb, aby podporilo ich výhľady dopredu.