Amundi Funds II - China Equity
Máj 2003

Akciové trhy regiónu Veľkej Číny začali v máji silno stúpať, keďže si prestali robiť starosti z toho, že SARS by mohol mať dlhotrvajúce následky na rast hospodárstva. Dobrá výkonnosť akcií z odvetví ropy a energetiky pozdvihla čínsky trh, kým na Tchaj-wane pozoruhodnú výkonnosť dosahovali elektronika a technológie.

Počas mesiaca výkonnosť portfólia bola vyššia ako benchmark, pričom relatívnu výkonnosť zvyšovala prevážená pozícia, ktorú má v technológiách dominujúcich na tchajwanskom trhu. Naša prevážená pozícia v tchajwanských polovodičoch taktiež relatívne zvýšila svoju výkonnosť. Pri rastúcom optimizme zo zvyšujúceho sa dopytu po polovodičoch v Spojených štátoch a zo zvyšujúceho sa využitia kapacít, akcie začali silno stúpať. V Číne sme prosperovali z preváženej pozície v CNOOC a Petrochina. Začali stúpať aj hongkonské akcie, posilnené poznatkom, že šírenie ochorenia SARS je pod kontrolou. Slabý americký dolár mal pozitívne, ale aj negatívne dôsledky na tento región. Kým exportným akciám sa nedarilo zo strachu z klesajúcich tržieb v zámorí, väčším trhom dobre pomohol značný nárast kapitálových tokov smerom do tohto regiónu. Aj likviditné toky prospeli týmto trhom, keďže centrálne banky uskutočňujú uvoľnenejšiu monetárnu politiku, aby opäť naštartovali hospodársky rast.

Po silnom oživení, súčasné zhodnotenie bude vyžadovať dobré výsledky v tržbách, aby potvrdili túto výšku. Z krátkodobého hľadiska sme opatrní. Avšak strednodobo a dlhodobo zaujímame pozitívne postavenie k trhom tohoto regiónu.