Amundi Funds II - Pioneer Global Select
Marec 2008

Globálne akciové trhy boli počas štvrťroka volatilné, obdobie ukončili s poklesom. Akcie krátko posilnili, lebo Federálne rezervy dva krát znížili úrokové sadzby na 2,25% a svetové centrálne banky dali injekciou do finančnej sústavy viac likvidity. Avšak ťažkosti súvisiace s hypotékami v Spojených štátoch a ťažkosti na úverovom trhu pretrvávali a akcie uzavreli obdobie s poklesom, lebo výrazný odpis aktív globálnych finančných spoločností viedol k rozsiahlemu odpredaju.

Pioneer Funds - Global Select mal v tomto období vyšší výkon ako benchmark. Medzi pozitívne činitele patrí podvážené nastavenie vo finančnom sektore Spojených štátov, ktoré sa ukázalo ako ziskové, lebo ťažkosti okolo hypoték v Spojených štátoch pretrvávajú a naznačujú, že kríza môže trvať dlhšie ako sa pôvodne očakávalo. Podiely v odvetví surovín, konkrétne Bunge a Chaoda Modern Agriculture podali dobrý výkon na pozadí nárastu poľnohospodárskej činnosti, ktorá nasledovala po vyšších cenách za zrno. Ťažobná spoločnosť Free-McMoRan Copper and Gold tiež profitovala z rastúcich cien komodít. V odvetví spotrebného tovaru, podiel v Sanyo Electric vyniesol, lebo spoločnosť profitovala z nedávnej reštrukturalizácie, vrátane odstránenia podnikateľskej činnosti s bielou technikou. Na druhej strane, odevná spoločnosť Liz Claiborne zo Spojených štátov bola najväčšou kritikou, lebo tržby sklamali na pozadí slabého dopytu. V iných oblastiach, výrobca luxusných áut Porsche stratil pozíciu a spoločnosti angažované v zdravotníckom sektore v Spojených štátoch ako Wellpoint tiež oslabili.

Očakávame, že trhové prostredie bude naďalej volatilné. Napriek tomu z nášho pohľadu globálne akcie sú naďalej lákavou triedou aktív, hoci nepriaznivé riziko pre tržby je vyššie. V absolútnom vyjadrení zhodnotenie je stále silnou stránkou akcií a zatiaľ sa obchodujú lacno v porovnaní s dlhodobým priemerom a výnosmi zo štátnych dlhopisov. Okrem toho spoločnosti sa naďalej zameriavajú na akcionárov a v roku 2008 očakávame, že výnosy bude podporovať pokračujúci odkup a štedré výnosy na dividendách.