Amundi Funds II - European Research
December 2003

Európske akciové trhy vykazovali počas štvrtého štvrťroka značné zisky. Dôvera európskych podnikateľov ukázala pozoruhodné zlepšenie a signalizovala, že ekonomika sa obnovuje z obdobia stagnácie. Softvér, výroba automobilov a priemyselné podniky viedli trhové zisky k predpokladom zháňania objednávok. Najslabšími oblasťami boli maloobchod a tovar krátkodobej spotreby.

Portfólio malo silnú výkonnosť a v súlade s benčmarkom počas štvrťroka, hoci podalo trochu slabší výkon než jeho benčmark. Výkonnosť portfólia profitovala z nášho rozhodnutia prevážiť vo Vodafone, ktorý podal lepší výkon ako trh aj ako sektor telekomunikácií. V sektore bankovníctva naše podiely v HSBC a BNP Paribas priniesli pozitívny príspevok. V sektore energie naše prevážené pozície v BP, Total Fina a ENI pridali výkonnosti. Náš výber akcií v sketore potravinárskom, nápojov a tabaku bol pozitívny so silnou výkonnosťou BAT.

Počas štvrťroka bola relatívna výkonnosť portfólia voči benčmarku vyvážená slabinou v Misys (softvér) a Electrolux (tovar dlhodobej spotreby). Niektoré slabšie výkony v Ahold (maloobchod s potravinami) a Aviva (poisťovníctvo) tiež vyvážili výkonnosť.

Sme povzbudení rastom podnikateľskej dôvery a pokračujúcimi príznakmi zlepšovania obchodného cyklu. Európske akcie sú stále atraktívne hodnotené oproti štátnym dlhopisom. Pri umistňovaní portfólia v nadchádzajúcom štvrťroku naše najväčšie prevážené pozície sú vo Vodafone, ENI a BAT.