Amundi Funds II - European Research
August 2003

Európske akciové trhy vykázali zisky v auguste motivované pokračujúcim oživením cyklických a priemyselných akcií. Sila amerického dolára znížila záujem o nižšie exportné výnosy a bola prínosom pre európske akciové trhy.

Najsilnejším hnacím faktorom zlepšenej výkonnosti portfólia v auguste bol výber akcií v sektoroch bankovníctva a poisťovníctva. HSBC (bankovníctvo) podalo zlepšený výkon spolu s mohutnými výkonmi AXA a Zurich Financials (poisťovníctvo). V sektore médií naše podiely v Yell a Wolters Kluwer prispeli k výkonnosti a oživenie v Nokia (technologický sektor) bolo pozitívne. Niektoré slabiny v UBS a BNP Paribas (bankovníctvo) a Roche a Novartis (farmaceutiká) mierne vyvážili inak pozitívny výkon. Počas mesiaca sme zvýšili našu nadváženú pozíciu vo Vodafone (telekomunikácie). Kúpili sme nejaké nové podiely v sektore bankovníctva vrátane Credit Agricole, Danske bank a Dexia. Znížili sme náš podiel v Peugeot a kúpili novú pozíciu v BMW. V sektore farmaceutickom sme znížili náš podiel v Novartis a Sanofi.

Sme presvedčení, že európsky akciový trh je stále príťažlivo hodnotený a naďalej ponúka vysoký potenciál v kontexte zlepšujúceho sa globálneho ekonomického prostredia. Sme povzbudení vyhliadkami trhu ako celku. Zostávame však skeptickí, že isté oblasti trhu, ako napríklad sektor technologický, bude schopný sa vrátiť na úrovne zaznamenané v roku 2000 a už by mohol byť prehodnotený.