Amundi Funds II - European Research
December 2007

Európske akciové trhy ustúpili z pozícií, nakoľko kolísavé trhové podmienky pokračovali aj vo štvrtom štvrťroku. Značné odpisy aktív medzi globálnymi finančnými spoločnosťami týkajúce sa subprime hypoték v USA a sprísňujúce sa úverové trhy podkopali dôveru investorov, čo viedlo k rozsiahlemu predaju po celom akciovom trhu pričom finančným sektorom a cyklickým spoločnostiam angažovaným na vyspelých trhoch sa darilo najhoršie.

Pioneer Funds – European Research podal slabší výkon ako jeho benčmark v priebehu štvrťroka. Naša angažovanosť v Ericsson (informačné technológie) bola hlavným znižovateľom výkonnosti po oznámení varovania o zisku v októbri, ktoré spôsobilo, že jeho akcie prudko klesli. V spotrebnom tovare naša angažovanosť v Michelin a Continental znížila výnosy, nakoľko sa európsky a americký predaj automobilov oslabil. Aj v tomto sektore naše podiely v Persimmon a Taylor a Wimpey znížili výkonnosť, nakoľko prísnejšie úverové podmienky viedli k spomaleniu schvaľovania hypoték a slabšiemu predaju vo VB. Neistota obklopujúca angažovanosť v investíciách spojených s hypotékami v USA naďalej ovplyvňovali sektor financií a naše podiely utrpeli; najmä Royal Bank of Scotland, Dexia, Credit Suisse a Allianz. Nakoniec sklamal sektor energií s hlavnými znižovateľmi výkonnosti SBM Offshore a Statoil. Na druhej strane naša angažovanosť v Siemens (priemysel) medzi najväčšími strojárenskými spoločnosťami v Európe bola úspešná, nakoľko jeho výsledky výrazne predčili očakávania trhu. Eutelsat Communications tiež prispeli, nakoľko spoločnosť profitovala z uvedenia na trh novej platenej TV platformy vo Francúzsku. K ďalším prispievateľom k výkonnosti patrili Unilever, Rio Tinto a Banco Stantander.

Podľa nášho názoru ostávajú akcie naďalej atraktívnou triedou aktív, hoci vyhliadky sú miernejšie, než v predchádzajúcich rokoch kvôli vyššiemu potenciálnemu riziku. V absolútnom zmysle hodnotenia ostávajú silnou stránkou európskych akcií, ktoré sa naďalej obchodujú lacno v porovnaní s dlhodobými priemermi a s vládnymi dlhopismi. Odhady rastu výnosov dávajú dobrý signál pre možné výnosy. Očakávame, že rast ziskov ostane v roku 2008 pozitívny, zlepšený v Európe pokračujúcou aktivitou spätného odkupu a doplnený veľkolepými dividendovými výnosmi.