Amundi Funds II - European Research
September 2006

Európske akciové trhy sa tešil obnovenému pozitívnemu priebehu počas tretieho štvrťroka a ku koncu obdobia si väčšina trhov rekompenzovala straty, ktoré sa vyskytli v priebehu opravy predchádzajúceho štvrťroka.

V priebehu tretieho štvrťroka výkonnosť Fondov Pioneer – Európske výskumné

Zaostala za výkonnosťou svojho benčmarku. Vybrané akcie sa ukázali nepriaznivými ako aj rozdelenie aktív portfólia do sektorov. Náš podiel v nemeckom sektore energetiky a plynárenstva E.On ubral z výnosov ku koncu obdobia. V sektore spotrebného tovaru náš podiel v OPAP, gréckej stávkovej spoločnosti so štátnou licenciou, bola tiež uberateľom z relatívnych výnosov.

Z hľadiska pozitívnych vývojov akcií, náš podiel v prevádzkovateľovi výletných lodí Carnival, prispel pozitívne k výnosom v priebehu štvrťroka. Pokles cien energií zvýšil dôveru investorov v potenciál výnosov spoločnosti. Naše podiely v bankách BNP Paribas a Barclays pripseli pozitívne k výnosom portfólia, kým výber akcií v sektore liečiv, najmä Shire, bol tiež prospešný. Náš výber akcií v sektore telekomunikácií sa tiež ukázal prínosným. Náš podiel v Inmarsat, satelitnej telekomunikačnej spoločnosti a Telekom Austria sa tešili obdobiu silnej výkonnosti. V septembri sme zvýšili náš podiel v Banca Intesa, ktorá je v procese fúzie s ďalšou talianskou bankou SanPaolo IMI a v sektore telekomunikácií sme zvýšili podiel vo Fastweb.

Pri pohľade do budúcnosti, zhodnotenia európskych akcií sú optimistické ale s miernejšími výnosmi. Zdá sa pravdepodobné, že globálna ekonomika sa spomalí pri vstupe do roku 2007 a s pokračujúcim rastom cien komodít a ropy sa možno miera rastu výnosov spomalí zo súčasného dvojciferného tempa. Celkovo sú európske spoločnosti v dobrej finančnej forme s vysokými úrovňami tvorby peňazí financujúcimi vyššie dividendy, spätný odkup akcií, investičné projekty a akvizície.