Amundi Funds II - European Research
Máj 2003

Európsky akciový trh vykazoval mierne zisky, keďže sektory, ktoré prudko padli počas apríla obnovili niektoré zo svojich pozícií. Najsilnešie sektory boli energia, hotely a reštaurácie, diverzifikované finančné služby a technológia. Autá, potraviny, nealko a tabak a materiály boli najslabšími predstaviteľmi. Euro posilnilo voči americkému doláru počas, pričom vyvolalo ďalší tlak na európskych exportérov.

Počas mesiaca portfólio zlepšilo výkon vo vzťahu k benchmarku. Farmácie zvýšili výkon vďaka našim podielom v Roche a Schering. V potravinách, nealko a tabaku BAT tiež pomohlo popohnať výkonnosť. Prudký vzostup v Buhrman a Vedior podporil výkon potom, čo spoločnostivydali pozitívne výsledky prvého štvrťroka. Niektoré slabé výkony z nášho výberu akcií v sektore poisťovníctva čiastočne kompenzovali inak silný výkon. Predali sme našu pozíciu v Omega Pharma. Prešli sme z kmeňových akcií Telecom Italia v prospech dividend a atraktívneho ocenenia ukladacích akcií. Zvýšili sme svoju preťaženosť v UBS a HSBC a naše pozície v Carrefour a BAT. Predali sme Iberdrola a investovali sme do rozvodnej siete verejno prospešných služieb Spojeného Kráľovstva.

Pri obsadzovaní pozícií v portfóliu sme očakávali, že európsky rast bude mierny a inflácia zostane nízka. Naďalej sa zameriavame na finančne silné spoločnosti s vysoko kvalitným manažmentom a atraktívnymi didendami. Celkové ocenenia na kaciovom trhu sú atraktívne a v kontexte väčšej dôvery investorov a príznakov globálneho hospodárskeho rastu, európske akcie by mali profitovať.