Amundi Funds II - European Potential
August 2008

Európske akciové trhy ostali kolísavé, ale ukončili tento mesiac vyššie po oživení na konci mesiaca, nakoľko sektor financií sa spamätal a ekonomika USA rástla rýchlejšie. Európska centrálna banka (ECB) ponechala úrokové sadzby nezmenené, signalizujúc neochotu znížiť cenu pôžičiek v súčasnej ekonomickej situácii. Inflácia eurozóny klesla viac, než sa očakávalo, ale je stále nad plánom ECB a nálada v hospodárstve ostáva negatívna. Ekonomika je zaťažená pokračujúcou úverovou krízou, inflačnými tlakmi a neistotou týkajúcou sa úrokových mier.

Pioneer Funds – European Potential podal slabší výkon ako jeho benchmark v priebehu obdobia kvôli neúspešnému výberu akcií. Naše podiely v materiáloch významne ubrali z výkonnosti, nakoľko trh bol svedkom odklonu od akcií súvisiacich s komoditami. Vyššie ceny medi a zvýšené náklady spôsobili tlak na výrobcov kovových výrobkov ako je Norddeutsche, najväčšia rafinéria medi v Európe. Naša angažovanosť v doprave tiež znížila výnosy. Smit Internationale, najväčší svetový prevádzkovateľ námornej záchrannej služby, klesol potom, čo oneskorený projekt vyzdvihovanej divízie potlačil rast zisku v prvej polovici roka.

K pozitívnym prispievateľom k výkonnosti patril Gemalto so sídlom vo Francúzsku v telekomunikačných službách. Spoločnosť zvýšila ročný prevádzkový zisk po oznámení, že výnosy prvého polroka sa viac než zdvojnásobili, keď profitovali z vyššieho predaja kariet mobilných telefónov. Naše podiely v sektore energií významne prispeli k výkonnosti vďaka zvýšeniu cien ropy na konci mesiaca.

Očakávame pokračovanie kolísavosti trhového prostredia a stále pozorne sledujeme rast rizík poklesu. Napriek tomu sú však podľa nášho názoru európske akcie naďalej atraktívnou triedou aktív, hoci riziká poklesu výnosov sú vyššie než v predchádzajúcich rokoch. Sme stále presvedčení, že európske akcie ponúkajú väčší rast než dlhopisy v súčasnej ekonomickej a trhovej klíme. I keď sa globálny hospodársky rozvoj spomalil počnúc ekonomikou USA, neočakávame recesiu a rast by mal ostať pomerne solídny.