Amundi Funds II - European Potential
Máj 2008

Európske akciové trhy ostali v priebehu mája kolísavé, ale sa zotavili a ukončili mesiac vyššie pri silných pohyboch ťažobníctva a energií. Avšak Európska centrálna banka ponechala úrokové sadzby nezmenené, pričom signalizovala neochotu znižovať cenu pôžičiek v súčasnej ekonomickej situácii a prehlásila, že napätia na finančných trhoch by mohli trvať dlhšie, než sa pôvodne očakávalo, pričom by mali dopad na širšiu ekonomiku. Okrem toho rast vykázal príznaky spomalenia, čiastočne kvôli sile Eura, rastúcim cenám energií a vyšším finančným nákladom. Hospodársky postoj ostal negatívny a inflácia naďalej tlačila vyššie.

Pioneer Funds – European Potential podal v priebehu mája lepší výkon ako jeho benchmark. Úspešné sektorové umiestnenie, ako aj úspešný výber akcií prispeli k výkonnosti. Na úrovni akcií Trevi Finanziara, poskytovateľ technických služieb, prispel vďaka silným koncoročným výsledkom roku 2007. V doprave, D/S Norden, medzinárodná lodná spoločnosť, profitovala z vysokých sadzieb poplatkov tankerov. V materiáloch naša angažovanosť v K+S bola hlavným prispievateľom, profitujúca z rozmachu poľnohospodárskej aktivity vedúceho k zvýšenému dopytu po ich produktoch. Podvážená angažovanosť vo financiách prospela výnosom.

Na druhej strane naša angažovanosť v tovaroch krátkodobej spotreby sa ukázala nevďačnou, nakoľko neúspešný výber akcií znížil výnosy. Spotrebiteľská dôvera ostáva nízka kvôli súčasným makroekonomickým podmienkam. Naše podiely obzvlášť v Ostasiatiske Kompagni a Robert Wiseman Dairies negatívne prispeli k výkonnosti.

Očakávame, že trhové prostredie ostane kolísavé. Napriek tomu podľa nášho názoru európske akcie ostávajú atraktívne, hoci riziko zníženia výnosov je vyššie. V absolútnom zmysle ostávajú hodnotenia silnou stránkou európskych akcií, ktoré sa stále obchodujú lacno v porovnaní s dlhodobým priemerom a s výnosmi štátnych dlhopisov. Naviac sme presvedčení, že malé firmy by mali profitovať z ich zamerania sa na miestne trhy, ktoré sú menej citlivé na americký dolár.