Amundi Funds II - European Potential
Jún 2007

Napriek zlepšeniu v kolísavosti trhu, európske akciové trhy sa tešili v priebehu druhého štvrťroka silným výnosom poháňané rastúcimi akvizičnými činnosťami a fúziami (M&A) a celkovo pozitívnym firemným výsledkom v Európe a v USA. Z pohľadu trhovej kapitalizácie sa väčšie firmy ukázali ako segment s najlepšou výkonnosťou na trhu a prekonali svojich rivalov strednej a malej veľkosti. V Európe ostala hospodárska aktivita naďalej solídnou a svedčiacou o stúpajúcom trende ekonomického rastu. Nemecký IFO Business Climate Index za máj bol stabilný na takmer rekordných maximách naznačujúci, že nemecká ekonomika pravdepodobne naďalej bude silno rásť v nadchádzajúcich mesiacoch. V júni Európska centrálna banka (ECB) zvýšila úrokové miery o 0,25% na 4,0% kvôli obavám, že rast miezd a monetárny rast by predstavovali riziko pre cenovú stabilitu.

Fondy Pioneer – European Potential zaznamenali dobré absolútne výnosy a prekonali svoj benčmark v priebehu štvrťroka. Výber akcií v sektoroch spotrebiteľských služieb, nehnuteľností, dopravy a telekomunikačných služieb sa ukázal obzvlášť úspešný, zatiaľ čo výbery v energiách a zdravotníctve zaťažili relatívne výnosy. Na úrovni akcií Wavecom, Danieli a Trevi-Finanziaria Industriale silno prispeli k relatívnej výkonnosti. Na druhej strane Veidekke, UK Coal a Topdanmark poškodili výkonnosť.

Veríme, že investície do európskych akcií ostávajú silnými. Na základe hodnotenia sa európske akcie obchodujú stále na atraktívnych úrovniach v porovnaní s históriou. Z relatívneho hľadiska, i keď hodnotenia v porovnaní s pevným príjmom už nie sú také prehnané, vzhľadom na nedávny nárast dlhopisových výnosov, súčasné úrovne podľa nás stále oprávňujú k uprednostňovaniu akcií. Európske ekonomické zázemie ostáva solídne a naznačujúce stúpajúci trend rastu, pričom firemný sektor je stále zameraný na hodnotu pre akcionára. Pri pohľade do budúcnosti vyššie výnosy globálnych dlhopisov môžu začať ochladzovať akvizičnú činnosť a fúzie na trhu, ale v celkovom zmysle sa javia európske akcie dobre podporované.