Amundi Funds II - Euroland Equity
August 2008

Európske akciové trhy ostali kolísavé, ale ukončili tento mesiac vyššie po oživení na konci mesiaca, nakoľko sektor financií sa spamätal a ekonomika USA rástla rýchlejšie. Európska centrálna banka (ECB) ponechala úrokové sadzby nezmenené, signalizujúc neochotu znížiť cenu pôžičiek v súčasnej ekonomickej situácii. Inflácia eurozóny klesla viac, než sa očakávalo, ale je stále nad plánom ECB a nálada v hospodárstve ostáva negatívna. Ekonomika je zaťažená pokračujúcou úverovou krízou, inflačnými tlakmi a neistotou týkajúcou sa úrokových mier.

Podiely Pioneer Funds – Euroland Equity v sektore energií významne prospeli výnosom. Royal Dutch Shell, SBM Offshore a Saipem vykázali pozitívne výsledky vďaka zvýšeniu cien ropy ku koncu mesiaca. Vo financiách naše podiely v kvalitných firmách s malou, alebo žiadnou angažovanosťou v subprime kríze, boli tiež úspešné. V médiách Reed Elsevier prispel po vykázaní výsledkov prvého polroka 2008, ktoré boli lepšie, než sa očakávalo a po stálom vykazovaní rastu tržieb napriek súčasnému makroprostrediu. V materiáloch UPM Kymmene, výrobca papiera so sídlom vo Fínsku, získal na základe rastúcich cien novinového papiera a rozhodnutia fínskej vlády znížiť daň zo zisku z predaja dreva. Na druhej strane sme stratili pozíciu v sektore energetiky a plynárenstva. Public Power Corp so sídlom v Grécku vykázal väčšie straty, než sa očakávalo v prvom polroku 2008 kvôli rastúcim cenám paliva. Navyše automobilové spoločnosti Fiat a Porsche prispeli negatívne, nakoľko nálada spotrebiteľov ostáva zlá v súčasnom makroekonomickom prostredí.

Očakávame, že trhové prostredie ostane kolísavé. Napriek tomu sú však podľa nášho názoru európske akcie naďalej atraktívnou triedou aktív, hoci riziká poklesu výnosov sú vyššie. V absolútnom zmysle sú hodnotenia naďalej silnou stránkou európskych akcií, ktoré sa stále obchodujú lacno v porovnaní s dlhodobým priemerom a s výnosmi štátnych dlhopisov. Spoločnosti sa naďalej zameriavajú na akcionárov a očakávame, že výnosy budú podporované pokračujúcimi spätnými odkupmi akcií a štedrými dividendovými výnosmi.