Amundi Funds II - Euroland Equity
Marec 2006

Európske akciové trhy zaznamenali v prvom štvrťroku silné pozitívne výnosy. Negatívny dopad cien ropy, ktoré stúpali vďaka napätiu z jadrového programu Iránu, bol vyvážený zvýšenými špekuláciami o fúziách a akvizíciách (M&A) a optimizmom investorov pokiaľ ide o rast ekonomiky v Európe. Jediným významným faktorom tlaku cien ostali ceny energie. Na úrovni sektora boli oblasti s najlepšou výkonnosťou komerčné služby, nehnuteľnosti a automobily, kým sektor telekomunikačných služieb zaostal za celkovým trhom.

Výkonnosť Fondov Pioneer – Akciových európskych zemí v priebehu prvého štvrťroka profitovala z úspešného výberu akcií v sektoroch liečiv a automobilov. To bolo vyvážené slabšou výkonnosťou sektorov energetiky a plynárenstva a telekomunikačných služieb. V sektore liečiv sme vlastnili akcie Schering, ktoré prudko stúpli potom, čo sa firma stala predmetom úspešného prevzatia firmou Bayer. V sektore automobilov Porsche a Continental prudko stúpli.

Portfóliové výnosy boli znížené našou podváženou pozíciou v sektore energetiky a plynárenstva, ktoré podali lepší výkon. Nemali sme žiadnu angažovanosť v Suez, francúzska energetika a plynárenstvo, ktorý oznámil, že sa spojí s so svojim národným proťajškom Gaz de France.

Ostávame pozitívni pokiaľ ide o vyhliadky európskeho akciového trhu, ale uvedomujeme si, že akcie čelia určitým ťažkostiam vrátane stúpajúcich úrokových mier a cien ropy. Avšak vďaka silnému rastu výnosov ostávajú hodnotenia atraktívnymi oproti pevnému príjmu a európske akcie naďalej ponúkajú solídne dividendové výnosy. Z globálneho pohľadu ostáva makroekonomické prostredie priaznivé pre akciové trhy, s tendenciou pokračujúceho pozitívneho rastu. Je pravdepodobné, že nasledujúce roky úspešného znižovania nákladov a reštrukturalizácie môžu spomaliť tempo rastu výnosov v roku 2006, ale ostanú v pozitívnej oblasti a myslíme si, že hodnotenia to vzali do úvahy. Akciové trhy môžu naďalej profitovať zo spätného odkupu akcií a akvizičnej aktivity a fúzií.