Amundi Funds II - Euroland Equity
Júl 2005

Akciové trhy eurozóny v priebehu júla podali silný výkon. Fondy Pioneer akciové európskych zemí podali lepší výkon ako celkový trh, keď pridali k svojej výkonnosti spred roka. Výkonnosť bola spôsobená silnou relatívnou výkonnosťou v sektore energií, kde naše pozície v ENI, Total a Repsol boli silné. V nedávnych mesiacoch Royal Dutch Shell podal silný výkon vďaka technickým faktorom spojeným s plánovanou fúziou Royal Dutch Shell, čo zvýšilo indexové váženie vo FTSE. Niektoré fondy sledujúce index boli povinné zvýšiť svoju angažovanosť v spoločnosti. Podľa nášho názoru jej základy boli slabé a čelila množstvu podstatných problémov, najmä IT, preto sme v priebehu mesiaca predali našu pozíciu v Royal Dutch. Keď už fúzia pokročila v júli a index sa zmenil, výkonnosť akcií prudko klesla a naše umiestnenie sa ukázalo úspešným.

Adidas-Salomon podal dobrý výkon a vykázal solídne zisky. Spoločnosť oznámila ponuku na akvizíciu Reebok. Inde sme relatívne profitovali zo slabej výkonnosti sektora energetiky a plynárenstva, kde máme malú angažovanosť.

Redukovali sme naše držania v stavebnej a servisnej firme Vinci. Akcie mali veľmi silnú výkonnosť v porovnaní s týmto obdobím pred rokom a z tejto pozície sme dosiahli určitý zisk. Predali sme našu pozíciu v Lagardere (Médiá) a predali sme Royal Dutch (energie) ako sme načrtli vyššie. Pridali sme novú pozíciu v M6-Metropole Television (Médiá) na základe atraktívneho hodnotenia a podporných dividend.

Úrovne hodnotenia akcií eurozóny sú príťažlivé v porovnaní s nízkymi ziskami dosiahnuteľnými zo stáleho príjmu. Makroekonomické údaje boli zmiešané a zdá sa, že rast ostane veľmi mierny. Firemné výnosy boli silné, ale tempo rastu zisku môže byť pomalé v druhom polroku. V tomto prostredí je veľmi pravdepodobné, že úrokové miery eurozóny sa nadchádzajúcich mesiacoch zvýšia, čo by mohlo byť nápomocné pre privátny sektor a pre kapitálový trh.