Amundi Funds II - Emerging Markets Equity
December 2008

Kým fundamenty na rozvíjajúcich sa trhoch boli vo veľkej časti nedotknuté, trhy sa cítili byť obeťou úteku celého sveta do bezpečia ako aj obáv zo spomalenia rastu a z inflácie. Pri takýchto veľmi volatilných podmienkach, Pioneer Funds – Emerging Markets Equity mal počas roka slabší výkon ako benchmark.

Prevážená pozícia v Rusku poznačila výkon, hlavne v štvrtom štvrťroku. Ruské energetické podniky ako je Gazprom a Lukoil stratili pri klesajúcich cenách ropy. Okrem toho, najväčší ruský vývozca zemného plynu Gazprom si musel požičať približne 400 miliónov USD v posledných dvoch mesiacoch, aby mohol splatiť dlh.

Prevážené podiely v Brazílii a v Južnej Afrike tiež poznamenali výkon. Dodávatelia železnej rudy ako Vale a Kumbla Iron Ore zaznamenali pokles cien svojich akcií, lebo sa hromadili obavy o poklese dopytu po oceli v Číne. Okrem toho ceny ocele za posledný štvrťrok prudko klesli. Cena akcií Murray & Roberts, čo je juhoafrická najväčšia stavebná spoločnosť, tiež zaznamenala pokles, lebo výroba sa znížila z dôvodu menších objednávok v stavebníctve.

Výkonu portfólia trochu pomohlo to, že sme sa vyhýbali trhom s vysokou potrebou prefinancovania, ako je Turecko a Maďarsko. Takisto sme sa vyhli prehlbujúcim sa nepokojom v Thajsku. Okrem toho podvážená pozícia v odvetví financií celkove pomohla vyhnúť sa takým spoločnostiam, ktoré mali podstatne slabšie výsledky. Portfólio tiež profitovalo z angažovanosti v Číne, čo je najväčšia prevážená pozícia v portfóliu, ukázal sa v štvrtom štvrťroku ako jeden z trhov s lepšími výsledkami.

Očakávame, že v roku 2009 bude celosvetový rast mierny a môže sa oživiť v roku 2010, to je to, čo trhy začínajú diskontovať. Zhodnotenie je mimoriadne lacné a nepredstavuje potenciál rásť. Tak isto sme silne presvedčení, že relatívna absencia špekulatívneho investovania na rozvíjajúcich sa trhoch naznačuje, že platforma na oživenie je naďalej silnejšia ako na rozvinutých trhoch.