Amundi Funds II - Emerging Markets Equity
September 2008

Kým fundamenty novo vznikajúcich trhov ostali nezranené pre väčšinu z nich, trhy padli za obeť deflačným obavám a globálnemu úniku k istote.

Pioneer Funds – Emerging Markets Equity podal v priebehu štvrťroka slabší výkon ako jeho benchmark, keďže zníženie výnosov z našich investícií do Ruska prevážilo príspevok našich investícií v Brazílii. Výkonnosť portfólia profitovala z nášho brazílskeho portfólia, nakoľko to sa ukázalo relatívne defenzívne. I keď sme boli prevážení v porovnaní s benchmarkom, úplne sme sa vyhli oceliarskemu sektoru, ktorý sa vypredal na viac než 50%. Naopak, boli sme prevážení v sektore financií, lebo banky profitovali jednako zo širšej čistej úrokovej marže ako aj zo stále vzostupného rastu úverov.

Pomohla nám aj naša pozícia v Indii, kde naše podiely v Bharat Heavy, výrobcovi silnoprúdových energetických zariadení, získali 5% na základe pokračujúceho silného prílivu objednávok. V Južnej Afrike stavebné firmy Aveng a Murray & Roberts získali 2% respektíve 4%, lebo ich knihy objednávok boli odolné voči globálnemu chaosu.

Podiely s najväčším negatívnym dopadom v našom portfóliu boli v Rusku, kde ani veľký súčasný účtovný prebytok a mohutné štátne rezervy nemohli ochrániť proti turbulenciám trhu. Poklesy globálneho trhu a strácajúce sa úverové linky prinútili nadmerne zadĺžených ruských investorov a globálne investičné fondy predať svoje ruské podiely nevyberavo, čo stiahlo celý trh dolu o 46% a naše podiely tiež zhruba o toľko.

Portfólio sa nijako významne nerozšírilo. Predali sme Bharti Televentures kvôli obavám, že finančné orgány Indie budú musieť spomaliť ekonomiku, aby dostali infláciu pod kontrolu. Tiež sme znížili našu pozíciu v Kyeryong Construction, lebo spomaľujúci sa hospodársky rast v Kórei ohrozil prípravu nových kontraktov.

I keď je ťažké predpovedať, kedy by mohla prísť obnova, najodolnejší rast a atraktívnejšie hodnotenia na novo vznikajúcich trhoch môžu poskytnúť isté príležitosti.