Amundi Funds II - Emerging Markets Equity
August 2008

Chuť investorov riskovať v auguste prudko klesla, lebo správy z finančného sektora v USA sa zhoršili. Medzitým prudký rast cien ropy a iných komodít v prvom polroku 2008 sa zmenil na prudkú korekciu a stiahol so sebou mnoho rozvíjajúcich sa trhov.

Pioneer Funds – Emerging Markets Equity profitoval z podváženej pozície v Južnej Kórei, lebo rastúci deficit na bežnom účte a klesajúca mena ťahala tento trh nadol. Nejaký čas sme si robili starosti z kórejskej angažovanosti v globálnom spomalení a získali sme relatívne lepšiu výkonnosť z našich podielov v domácich spotrebných akciách ako je Woongjin Coway, ktorý dominuje trhu so vzduchovými a vodnými filtrami pre domácnosti. Portfólio takisto profitovalo zo svojich pozícií v juhoafrických stavebných akciách ako je Aveng a Murray & Roberts, ktoré stále registrujú veľké objednávky na novú infraštruktúru. Naše podiely vo Filipínach tiež mierne posilnili na základe ustupujúceho inflačného tlaku potravín a ropy.

Výkonnosť portfólia bola poškodená preváženou pozíciou v Rusku, ktorá počas obdobia poklesla uprostred dokonalej smršte hroziacich cenových kontrol, klesajúcich cien ropy a konfliktu v susednom Gruzínsku. Rizikové poistné spojené s investovaním v Rusku môže rásť, ale si myslíme, že vyhliadky investícií ostávajú primerané. Cenové kontroly sa zdajú svojim rozsahom obmedzené a prebiehajúce krátenia daní vlastne niektorým spoločnostiam prospievajú. Taktiež si myslíme, že pokles cien ropy môže byť obmedzený pokiaľ bude pokračovať dlhodobý dopyt po spotrebe z Ázie. I keď konflikt v Gruzínsku jasne predstavuje vážny úder pre medzinárodnú klímu, ruský hospodársky rast a firemné výnosy ostávajú odolné.

Tento rok bol pre novovznikajúce trhy ťažký, pri klesajúcom globálnom raste a stúpajúcej finančnej volatilite. Napriek tomu sme ohromení odolnosťou väčšiny krajín a firiem v našom investičnom svete. Silné bilancie pomohli väčšine podnikov odolať nedávnym podmienkam a súčasné zhodnotenie vyzerá atraktívne i za predpokladu slabšieho profilu rastu.