Amundi Funds II - Emerging Markets Equity
Júl 2008

Po silnom druhom štvrťroku, akcie rozvíjajúcich sa trhov vstúpili do tretieho tak, že sa ocitli v nespočetných obavách zo zrýchľujúcej sa inflácie, pomalšieho rastu a stability hlavných globálnych bánk. Ceny komodít urobili najväčší mesačný prepad za tridsať rokov.

Kým Pioneer Funds – Emerging Markets Equity profitoval z pozícií v Indii a v Číne, ktoré v súčasnosti zaznamenali oživenie pri globálnej depresii, portfólio utrpelo z podielov v Rusku a z komoditných akcií.

Po niekoľkých mesiacoch volatility, sa indický trh počas mesiaca pozbieral, lebo vláda prežila a hlas o nedôvere a nižšie ceny ropy uvoľnili tlak na bežný účet štátu. Podiely zhodnotili a veľké posilnenie prišlo od priemyselných konglomerátov ako je Bharat Heavy Electric, ktorý počas obdobia vzrástol. Využili sme príležitosť uzavrieť niektoré zisky, lebo sa stále obávame, že inflačné tlaky a ceny komodít zabránia rapídnemu odrazu.

Medzitým čínske akcie zaznamenali mierne výnosy, lebo tržby maloobchodu a priemyselná výroba naznačujú, že hospodárstvo Číny je stále silné. Naše podiely v akciách priemyslu a stavebníctva počas obdobia posilnili a naďalej sme optimisti, že Čína je jedným z najlepšie postavených trhov, aby čelil celosvetovému poklesu.

Ruský trh poznačil globálny pokles cien komodít, hlavne cien ropy. Avšak trh nabral zvlášť prudké klesanie potom ako premiér Vladimír Putin vyšiel s verejným útokom na významnú oceliarsku firmu za údajné zvýšenie cien, rastúcich obavách z väčšieho zásahu vlády do odvetví baníctva a surovín. Podiely poklesli, ale menej ako celkove na trhu a sme stále optimisti vo vyhliadkach ruského hospodárstva a vysokého domáceho dopytu. Globálne ceny komodít sú naďalej pod tlakom, ale myslíme si, že pretrvávajúci dopyt zo strany Idnie a Číny im sťaží veľmi hlboko poklesnúť.