Amundi Funds II - Emerging Markets Equity
Jún 2008

S pomocou podielov v Rusku a Indonézii, Pioneer Funds – Emerging Markets Equity mal vyšší výkon ako benchmark, MSCI index rozvíjajúcich sa trhov.

Počas štvrťroka naše ruské podiely posilnili z dôvodu hladkého prechodu od Vladimíra Putina na Dimitrija Medvedeva a rastúcich cien ropy, čo podporil prudký nákup a fiškálna rovnováha. Akciám komodít a ropy sa darilo dobre, a tak isto aj veľkej angažovanosti v ruskom vysokom dopyte po spotrebe ako je reťazec supermarketov X-5, ktorý počas obdobia posilnil. Našej pozícii v Indonézii, akciám spoločnosti ťažiacej uhlie sa darilo obzvlášť dobre, lebo dopyt Číny po tepelnom uhlí ostal nezmenšený. Napríklad Bumi Resources počas štvrťroka vzrástol. Taktiež sme profitovali z výrazne podváženej pozície v technologických akciách.

Najväčšie zabrzdenie výkonnosti prišlo z Indie, kde rastúce inflačné tlaky a možný rozpad vládnej koalície oslabil trh. Kým naďalej veríme v dlhodobejší rast Indie, krátkodobá závislosť trhu na zahraničnej rope a zahraničnom kapitáli spôsobí, že bude obzvlášť náchylná na súčasné turbulencie na trhu. Kým máme iba malú angažovanosť na Filipínach, obavy z inflácie oslabujú náš výber akcií.

Pri obchodovaní v tomto štvrťroku sú novými prídelmi do portfólia New World Resources, východoeurópska spoločnosť ťažiaca uhlie, ktorá profitovala z celosvetového dopytu po uhlí. Odpredali sme kórejský obchodný reťazec Shinsegae z dôvodu zhoršujúcich sa vyhliadok spotrebiteľského dopytu, najväčšieho mobilného operátora na svete China Mobile, ktorý čelí regulačným prekážkam na základe štátnej reštrukturalizácie tohto odvetvia.

Bolo ľahké stať sa pesimistom na konci druhého štvrťroka pri obavách z rastúceho inflačného tlaku a neinšpiratívneho rastu. Avšak naďalej hľadáme príležitosti na akciových trhoch s dobrým zhodnotením, dobré bilancie a rozumný potenciál rastu.