Amundi Funds II - Emerging Markets Equity
Máj 2008

Máj bol druhým po sebe idúcim mesiacom so ziskami na väčšine akciových trhov, čo sa prejavilo ako veľmi volatilný rok. Rastúce ceny ropy a uhlia boli zvlášť dôležité pri náraste cien akcii v Rusku a Indonézii, kým India a Turecko boli naďalej poznačené inflačným tlakom a politickým nepokojom. Index MSCI World a index MSCI Emerging Markets vzrástli.

Pioneer Funds – Emerging Markets Equity svojim výkonom v máji prevýšil benchmark. Kým indonézsky trh bol pod tlakom na pozadí rozhodnutia vlády znížiť dotácie na benzín, trhy ako celkom priniesli zdravé zisky založené na rýchlom náraste uhlia, aby splnili zvyšujúce sa potreby energie v Ázii. Vzrástol aj náš podiel v PT Bumi Resources-. V Rusku trh uvítal ustanovenia Dmitrija Lebedeva za prezidenta a Vladimíra Putina ako premiéra, kým vyššie ceny za ropu a plyn naďalej podporovali rast v Rusku. Podiely u ruských mobilných operátorov Vimpelcom a Mobile Telesystems posilnili.

Výkon čiastočne poznačili akcie z Indie, ktorá je čistým spotrebiteľom ropy a teraz čelí rastúcemu tlaku potlačiť infláciu počas príchodu volieb. Naša pozícia v indickej najväčšej hotelovej sieti India Hotels poklesla. Politická klíma v Turecku nabrala vážny obrat k horšiemu, lebo súdny prípad o práve islamských žien nosiť šatku ohrozil vládu. Rastúce ceny a zväčšujúci sa deficit bežného účtu pridal na zraniteľnosti meny a podiel v tureckých finančných inštitúciách utrpel.

Rozvíjajúce sa trhy ostávajú tento rok volatilné, lebo investori sa obávajú klesajúceho dopytu v Spojených štátoch a v Európe a rastúcich tlakov na ceny ropy a potravín. Avšak naďalej si myslíme, že dlhodobejšie vyhliadky pre väčšinu rozvíjajúcich sa trhov sú dobré a jednorazové šoky z ceny sa môžu absorbovať a podliehajúci domáci dopyt odolá.