Amundi Funds II - Emerging Markets Equity
Február 2008

Kým medzi globálnymi akciami pretrvával vo februári nepokoj, investori sa obrátili na rozvíjajúce sa trhy. Zatiaľ čo MSCI World Index po prudkom januárovom páde mierne klesol, Index MSCI rozvíjajúce sa trhy sa pozbieral. Väčšina nárastu pochádza z odvetví súvisiacich s komoditami, keďže globálny dopyt vyzeral zdravý, napriek všetkým problémom v odvetví finančníctva.

Výkon Pioneer Funds - Emerging Markets Equity bol vo februári vyšší ako jeho benčmark, aj keď minul prudký nárast v Thajsku a na Tchaj-wane, kde politické titulky dočasne zlepšili náladu investorov.

Dlhodobý podiel v kórejských lodeniciach počas mesiaca posilnil, keďže nové objednávky na lode za rekordné ceny potvrdili vysoký dopyt po námornej preprave a zmenšili ponuku lodiarskeho priestoru. V Južnej Afrike stavebné spoločnosti ako Aveng a Murray & Roberts posilnili po vládnych sľuboch financovať novú infraštruktúru pri rýchlo sa rozvíjajúcej ekonomike. Na záver nahromadenie vysokého dopytu z Číny a obmedzenie v dodávke v Austrálii posunuli ceny za uhlie od začiatku roka skoro o 50% vyššie. Podiel u najväčšieho vývozcu uhlia z Indonézie, v Bumi Resources, tiež posilnil.

Podvážený podiel v Tchaj-wane čiastočne poznačil výkon, čo zvýšili nádej, že približujúce sa prezidentské voľby by mohli priniesť zmierenie s Čínou. Naďalej si myslíme, že tchajwanské spoločnosti budú čeliť v najbližších mesiacoch silnejšiemu globálnemu protivetru a držíme si podvážený podiel. Podobne bývalý tchajwanský premiér Thaksin Šinavatra, ktorý bol vyhnaný a odišiel do exilu po prevrate v roku 2006 sa vrátil koncom februára do Bangkoku a dal trhu nádych optimizmu. Opäť sa obávame, že politická neistota zabrzdí investície thajskej ekonomiky, ktorá tak zúfalo potrebuje rast.