Amundi Funds II - Emerging Markets Equity
Január 2008

Globálne trhy v januári vo veľkom odpredávali, lebo u investorov narastala obava, pretože spoločnosti smerovali k nižším tržbám, keď najvýznamnejšie banky neustále zverejňovali miliardové odpisy zlých úverov. Ako základy na mnohých trhoch rozvíjajúcich sa krajín ostávajú silné, tieto detaily zavážili v dôvere investorov.

Výber akcií v Číne a angažovanosť v rastúcich cenných zlata pomohli výkonu Pioneer Funds – Emerging Market Equity. Kým po vysokých výnosoch za poslednú jeseň, celkový čínsky trh poznačil prudký pokles počas mesiaca, naše podiely poklesli menej, lebo sme vynechali také odvetvia ako sú energetika a plynárenstvo a suroviny, ktoré sme odpredali. Naďalej si myslíme, že rast v Číne v stále väčšej miere na raste domácej spotreby ako na exporte do Spojených štátov a Európy. Navyše obrovské štátne menové rezervy sú pripravené tak, aby posilnili rast, v prípade, že konečný dopyt vykáže nejaké znaky zaostávania. Ako počas mesiaca celosvetovo rástol strach, tak rástla u investorov obľuba bezpečného útočiska ako napr. pri zlate, ktoré si tiež užívalo priaznivé postavenie a nový dopyt zo šperkárskeho priemyslu, hlavne v Ázii. ´Podiel v peruánskom podniku, ktorý spoluvlastní najväčšie juhoamerické bane na zlato. Buenaventura, počas mesiaca posilnil.

Medzi odvetviami, ktoré oslabili výkon patrí hlavne kórejské lodenice, lebo sa objavili obavy, že objednávky na lode by mohli pri globálnej recesii zmiznúť. Kým akcie vo veľkom odpredávali, podniky však ďalej evidujú za január lákavé objednávky za rekordné ceny. Naďalej sa optimisticky staviame k týmto akciám, že stále ponúkajú lákavé zisky, práve tak ako sme optimisti pri podliehajúcich základoch na trhoch ako Čína, Rusko, Brazília, že napriek globálnemu spomaleniu, ponúkajú dobré investičné príležitosti.