Amundi Funds II - Emerging Markets Equity
Október 2007

Októbrové trhy vyniesli index rozvíjajúcich sa trhov do ďalších rekordných výšok, čo viedli čínske, indonézske a indické akcie. Dôsledok trhu Spojených štátov obmedzenom zatiaľ na veľké finančné inštitúcie v Spojených štátoch a v Európe, sa zdalo, že investori sú spokojní s tým, že stúpajúce zhodnotenie na rozvíjajúcich sa trhoch sa zdalo viac ako oprávnené silnými vyhliadkami výnosov.

Pioneer Funds – Emerging Markets Equity svojim výkonom v októbri prevýšil benčmark. Najvýznamnejším podielom tento mesiac k výkonu prispeli podiely v Južnej Afrike, kde štátne projekty na infraštruktúru a investičné výdavky firiem pomohli dohnať stavebné konglomeráty Aveng a Murray & Roberts. Banky ako Africká investičná banka, Ltd. posilnila pri vysokom dopyte po spotrebných úveroch a po akvizícii maloobchodného predajcu nábytku Ellerine Holdings, ktorý má rozsiahlu úverovú evidenciu.

Pozícia portfólia v Indonézii, voči jednej z najväčších uhoľných baní, Bumi Resources, posilnila po prudkom zvýšení dopytu po uhlí v Číne. Kým v samotnej Číne, podiely v kľúčových bankových akciách vyleteli prudko hore, lebo miestni investori naďalej viedli A akciový trh k mimoriadne vysokému zhodnoteniu. V Indii zatiaľ druhý najväčší poskytovateľ bezdrôtovej telekomunikácie, Reliance Communications, posilnil keď zdravý hospodársky rast naďalej podporoval rastúcu silu spotreby.

Výkon čiastočne poznačili naše podiely v Mexiku. Staviteľ bytových priestorov Geo oznámil, že výsledky za tretí štvrťrok poznamenajú silné dažde, ktoré spôsobili meškanie výstavby na niektorých kľúčových trhoch a akcie poklesli. Ale náš podiel voči juhoamerickému gigantovi v oblasti bezdrôtovej komunikácie America Movil, posilnil pri obavách, že na kľúčových trhoch čelia ostrej konkurencii.

Vyhliadky do konca roka ostávajú neisté, lebo globálne banky stále vydávajú zlovestné vyhlásenia o klesajúcej kvalite svojich úverových účtov. Ale naďalej si myslíme, že dlhodobé sily, ktoré sú činiteľom rastu vo väčšine týchto krajín nie sú tým ovplyvnené.