Amundi Funds II - Emerging Markets Equity
September 2007

August bol vo všeobecnosti pre akciové trhy a zvlášť pre rozvíjajúce sa trhy dramatickým mesiacom, keďže dlhodobé obavy z poklesu na trhoch s hypotekárnymi úvermi v Spojených štátoch spôsobili nediskriminovaný odpredaj. Časom horúčka opadla, celkové oživenie bolo také prudké, že spôsobilo v Číne nákupný ošiaľ.

Pioneer Funds – Emerging Markets Equity mal počas tretieho štvrťroka vyšší výkon ako benčmark, čo bolo založené na vysokom výkone našich podielov z Brazílie a v Indonézii. Jeden z najvyšších výkonov mal v Brazílii ťažobný gigant Companhia Vale do Rio Doce, ktorý stúpol pri vyhliadkach z prudkého zvýšenia cien železnej rudy, z dôvodu vysokého dopytu v Číne. Vyššie ceny ropy tiež posilnili akcie spoločnosti Petrobra, kým naše podiely v bankách mali dobrý výkon, lebo zníženie sadzieb Federálnych rezerv posilnili očakávania, že brazílske sadzby budú tiež klesať. Spoločnosť ťažiaca uhlie, Bumi Resources, v Indonézii posilnila, lebo dopyt po uhlí v Číne podporil ceny.

Celkove v tomto štvrťroku čínske portfólio posilnilo. Kým celkové makroekonomické vyhliadky Číny sú naďalej silné, naďalej sa obávame, že akciový trh je pri korekciách citlivý.

Medzi cenné papiere, ktoré sme pridali do portfólia patrí čínsky výrobca a distribútor atletickej obuvi Anta Sports, ktorý sa pripravuje na budúci olympijský rok, Bumi Resources, indonézska ťažobná spoločnosť, ktorá profitovala z rýchlo rastúcich cien uhlia v Ázii. Odpredali sme z portfólia Kazkommertsbank a znížili sme podiel u indonézskeho výrobcu zlata a železného niklu, v Aneka Tambang

Po takomto búrlivom odpredaji a oživení neočakávame v štvrtom štvrťroku takýto rozruch na rozvíjajúcich sa trhoch. Vyhliadky na rast sú naďalej dobré, lebo väčšina krajín v našom svete výrazne závisí na domácom dopyte. Nepochybná recesia v Spojených štátoch pravdepodobne zmierni krátkodobé zisky, ale dlhodobé investovanie do týchto akcií ostane bez zmeny.