Amundi Funds II - Emerging Markets Equity
August 2007

Rozvíjajúce sa trhy uzavreli búrlivý august poklesom o viac ako 2%. Strach z rýchlo sa rozširujúcej krízy v cenných papieroch zabezpečených hypotékami v polovici mesiaca potiahli dolu index rozvíjajúcich sa trhov MSCI Emerging Markets. Ale veľa trhov oživilo, lebo si uvedomili, že v Spojených štátoch veľmi málo domov sa stavia podľa podnikov v Brazílii, Južnej Afrike alebo v Rusku. Ale nervozita a prudký úbytok v globálnom úverovaní stále znervózňovali mnohých investorov z najbližších mesiacov.

Pri silnejúcom US doláre, keď investori hľadali relatívnu bezpečnosť pokladničných poukážok USA, mal fond rozvíjajúcich sa akciových trhov v auguste slabší výkon ako benčmark.

Celkove medzi trhy, ktoré boli najviac postihnuté patria tie, kde deficit bežného účtu a potreby financovania boli najvyššie ako je Turecko, Maďarsko a Indonézia. Ale pri zjavnom odpore voči vážnosti (a istote o globálnej finančnej nálade), čínsky trh posilnil na vlne likvidity domácich malých sporiteľov, ktorá je naďalej nezávislá od väčšiny úverových tokov.

Náš výkon posilnili podiely v ruských podnikoch na spotrebný tovar ako je výrobca mlieka a jogurtov Wimm-Bill-Dann a mobilný operátor Vimpelcom, ktorý uzavrel mesiac lepšie. Naša pozícia v Kórei, u vedúceho výrobcu kozmetiky LG Household and Health vzrástla pri silných vyhliadkach rastu. V relatívnom vyjadrení výkon trochu poznamenala relatívne nízka angažovanosť v niektorých čínskych priemyselných a prepravných podnikoch. Aj tak podiel v čínskom podniku na prepravu ropy China Shipping Development a podniku ťažiacom zlato Zijin Mining Group v tomto období posilnili.

Vyššie náklady na pôžičky a obmedzené úverové linky sú vytvorené na neúprosný protivietor vo väčšine finančných tried aktív. Stále však ekonomické postavenie je na väčšine rozvíjajúcich sa trhov zdravé a závislosť na dopyte v Spojených štátoch klesá. Veríme, že keď obavy investorov oslabnú, tieto investičné príležitosti ostanú mimoriadne výhodné z hľadiska zhodnotenia a perspektívy rastu.