Amundi Funds II - Emerging Markets Equity
Máj 2007

Posledný mesiac naďalej rástli ceny akcií na väčšine rozvíjajúcich sa trhov, pretože ekonomika Európy a Japonska preukázala znaky pekného rastu, kým slabosť odvetvia domácností v Spojených štátoch vyzerala, že tiež vrcholí. Bez výrazných mrakov na horizonte Index rozvíjajúcich sa trhov MSCI dobre posilnil voči svetovému indexu MSCI.

Akciový fond rozvíjajúcich sa trhov Pioneer mal nadpriemerný výkon, čomu pomohli výrazné výsledky kórejských lodeníc, čínskych uhoľných baní a brazílskych maloobchodných predajcov.

Opať rastúci dopyt po nových lodiach postavil kórejské podniky ako je Hyundai Heavy Industries a Daewoo Shipbuilding & Marine do mimoriadne silných rokovacích pozícií na rozdelenie obmedzených globálnych miest v dokoch, ktoré sa predlžujú na viac ako nasledujúce tri roky. Ako ceny za stavbu dosahujú nové rekordné výšky, tieto akcie posilnili a dlhodobé vyhliadky lodeníc pokladáme za jasné. Ako čínska priemyselná výroba v apríli vzrástla, dopyt po uhlí a iných zdrojoch energie naďalej rástla. Naše podiely v Yanzhou Coal posilnili pri lepších vyhliadkach rastu cien a objemov. Konečne maloobchodný predaj v Brazílii sa zvýšil a reál voči US doláru posilnil. Náš podiel u maloobchodného predajcu Lojas Renner zaznamenal zisky, lebo naďalej rozširoval sieť obchodov v krajine.

Naše podiely v Južnej Afrike boli tento mesiac asi najmenej priaznivé výkonu, lebo nové obavy z inflácie naznačili, že Rezervná banka Južnej Afriky by mohla opäť zvýšiť úrokové sadzby. Trh klesol a naše akcie oslabili. Naďalej pokladáme silný dopyt spotreby v krajine v prichádzajúcom mesiaci za dôležitý činiteľ lepšej návratnosti akcií.