Amundi Funds II - Emerging Markets Equity
Apríl 2007

Ak marec vymazal februárové ťažké straty, potom apríl vyniesol akcie rozvíjajúcich sa trhov do nových výšok pri optimizme, že úrokové sadzby v Spojených štátoch pravdepodobne klesali, ale rast vo väčšine krajín okrem USA bol naďalej silný.

Fond rozvíjajúcich sa akciových trhov Pioneer svojím výkonom prevýšil benčmark, so silným podielom z podielov v Južnej Kórei, Rusku a v Južnej Afrike. Gigantické lodenice z Južnej Kórey zaznamenali ďalšie zisky, lebo celosvetové ceny za lode sú nemenné a nové zákazky stále zaplňujú na nasledujúce roky knihy objednávok. Najväčšia lodenica na svete Hyundai Heavy Industries posilnila. Zatiaľ čo sú tu znaky, že domáci dopyt by mohol sa oživiť, náš podiel v Woongiin Coway, najvýznamnejší výrobca a distribútor systémov na čistenie vody tiež posilnil. Zatiaľ čo rusky trh ako celok sa odpredával, naším akciám sa darilo lepšie pri silnej štátnej sporiteľne Sberbank, ktorej mimoriadnym tempom rástla oblasť úverovania a poplatkov. V Južnej Afrike pokračujúci rast odvetvia spotreby pomohol maloobchodným predajcom ako je reťazec obchodov s nábytkom Ellerine Holding.

Snáď najväčšou prekážkou vo výkone boli podiely v Turecku, ktoré koncom mesiaca poznamenala patová situácia na politickej scéne štátu. Kým vládnuca islamská strana AK bola verná svetským požiadavkám tureckej ústavy, vyhliadky jej kandidátov na prezidentskú funkciu viedli ku kritike jej vojenského vedenia, ktoré zapríčinilo obavy z prevratu. Odvtedy sme zredukovali časť našej angažovanosti v Turecku, lebo vyhliadky na nasledujúcich niekoľko mesiacov sľubujú politické turbulencie.