Amundi Funds II - Emerging Markets Equity
Apríl 2006

Pri vlne ziskov v Rusku, Thajsku a v Brazílii, rozvíjajúce sa trhy sa hnali vyššie. Pri stále silnom globálnom raste v Spojených štátoch, Európe a v Japonsku, strach z inflácie naďalej vyvolával trému na finančných trhoch. Ale neskoršie dáta poukazujú na niekoľko znakov rastúcich cien mimo kľúčových komodít.

Azda najväčším podielom k výkonnosti minulý mesiac prispela Južná Kórea. Napriek silnejúcej mene jej domáce hospodárstvo stále zvyšovalo tempo. Samsung Heavy Industries vďaka rastúcemu dopytu po lodiach vo svete posilnil a stavebná firma GS Engineering vzrástla pri veľkých domácich a zahraničných objednávkach. Pri cenách ropy dosahujúcich nové maximá sa ruským trhom tiež dobre darilo. Náš podiel v plynárenskom obrovi Gazprom posilnil, lebo vláda vyhlásila zvýšenie taríf a koniec obmedzení pri zahraničných vlastníckych podieloch (v Gazprome) pravdepodobne spôsobil, že sa stal najväčšou zložkou v indexe rozvíjajúcich sa trhov. Výkonnosť poznamenal podvážený podiel v Thajsku. U nich boli na trhu významné zisky, lebo včasné znaky ekonomického oživenia nakrátko prerušili dvojročný podvážený výkon thajského akciového indexu. Nateraz si nechávame podvážený podiel, lebo skepticky sa staviame k profitabilite technologických firiem, ktoré dominujú na thajskom trhu.

Nízka inflácia a vysoký rast stále poháňa pozoruhodné výnosy na rozvíjajúcich sa trhoch. Pokleslo riziko našej investície, lebo úroveň zadlženosti štátov a spoločností dosiahol historické minimá. Kým zhodnotenie je vyššie ako v nedávnej minulosti, vyhliadky rastu robia túto triedu aktív atraktívnu.