Amundi Funds II - Emerging Markets Equity
Marec 2006

Rozvíjajúce sa trhy ukončili prvý štvrťrok lepšie ako posledný, lebo sadzby s výrazným rastom, klesajúce riziko a rozumne zhodnotenie naďalej lákali nových investorov.

Fond rozvíjajúcich sa akciových trhov Pioneer mal nadpriemerný výkon v Rusku a v Brazílii zaznamenal vysoké výsledky. Prevážená pozícia v Brazílii najviac pomohla. Vysoký domáci rast a umiernená výška inflácie stále oživovali vieru, že vysoká reálna úroková sadzba bude naďalej klesať a oživí potlačovaný dopyt spotreby.

Angažovanosť na ruskom trhu tiež pomohla ziskom, z dôvodu stabilných cien ropy a pokračujúcej vlny domácej likvidity. V Mexiku naša pozícia v pivovare Fomento Economico Mexicano (Femsa) posilnila, lebo cena na jeho domácom trhu rastie a väčšia akvizícia v Brazílii potvrdila optimizmus o potenciály tržieb v spoločnosti. Nakoniec pretrvávajúca podvážená pozícia v Thajsku zarobila, lebo banky bojovali s rastúcou úrovňou nesplácaných spotrebných úverov. Pokusy prezidenta Čchen Šui-biana zvýšiť podporu za nezávislosť od Číny ešte viac znervóznila trh.

Najväčšie oslabenie výkonu pochádza z Južnej Kórey, lebo miestni investori vybrali zisky z prudkého minuloročného rastu na trhu a preto, že sústavne posilňujúca mena je hrozbou tlaku na zisky v odvetví vývozu. Avšak páči sa nám zhodnotenie trhu a vyhliadky k rastu, zároveň si držíme preváženú pozíciu.

V priebehu štvrťroka sme pridali do portfólia juhoafrickú rafinérsku spoločnosť Sasol a juhokórejského výrobcu vzduchových filtrov do domácnosti Woongjin Coway. Predali sme Shinsegae a Partner Communications.

Vo výhľade tohto roku sme optimisti, i keď trochu opatrnejší. Zhodnotenie na mnohých rozvíjajúcich sa trhoch je vyššie ako bolo v minulom roku a je naďalej lákavé v porovnaní s rozvinutými trhmi. Navyše vysoký ekonomický rast a slabý inflačný tlak vytvoril prostredie, ktoré je vo všeobecnosti priaznivé k dobrým ziskom z akcií.