Amundi Funds II - Emerging Markets Equity
Január 2006

Rozvíjajúce sa trhy mali v priebehu januára dobré zisky. Najväčším podiel na výkonnosti mala prevážená pozícia voči ruským akciám z oblasti ropného priemyslu ako je Lukoil, ktorý posilnil z dôvodu vyšších očistených ziskov ako sa očakávalo a zverejnení nových zdrojov v Kaspickom mori. Plynový gigant Gazprom tiež posilnil, lebo sa konečne uvoľnili obmedzenia pre zahraničných investorov.

Prevážená pozícia u tureckých akcií sa tiež oplatila, lebo trh vzrástol. Vo veľkej miere nám pomohla pozícia voči výrobcovi bielej techniky Arcelik, ktorý vyrába polovicu chladničiek, rúr na pečenie a umývačiek riadu predávaných v Turecku. Akcie vzrástli v očakávaní, že marže sa rozširujú z dôvodu vyššej sily cenotvorby a nižších nákladov na suroviny.

Okrem toho sa podvážená pozícia na indickom a mexickom trhu počas mesiaca ukázala ako prospešná. Akcie z Indie sa zdajú byť vo všeobecnosti menej lákavé z dôvodu ich nákladného zhodnotenia. Mexické akcie zatiaľ ponúkajú nižší rast ako iné príležitosti v Južnej Amerike ako napríklad Brazília.

Najväčším obmedzením januárovej výkonnosti bola prevážená pozícia v Južnej Kórei, ktorá zažila v polovici mesiaca veľký odpredaj. Naďalej si držíme preváženú pozíciu na trhu v očakávaniach, že oživenie spotreby v roku 2006 potiahne akcie portfólia nahor.