Amundi Funds II - Emerging Markets Equity
Jún 2005

Zatiaľ čo v druhom štvrťroku strach zo spomalenia rastu a zvyšujúca sa cena ropy držala väčšinu akciových trhov bez zmeny, lepšie zhodnotenie a lepšie vyhliadky rastu umožnili smerovať mnoho rozvíjajúcich sa trhov podstatne vyššie.

Brazília mala jeden z najväčších podielov na výkone. Podiely portfólia v odvetviach telekomunikácií, financií a spotrebného tovaru zaznamenali výrazne zisky. Pokračujúce zvyšovanie ceny ropy prospel aj podielu Petroleos Brasiliero z portfólia.

V Turecku akciový trh zahral výrazné oživenie, keď Francúzsko a Holandsko hlasovalo “NIE” pre európsku ústavu. Zatiaľ vyhliadky na pokračujúce politické reformy a hospodársky rast ťahalo turecké akcie hore; obzvlášť vysoký výkon mal vydavateľ novín Hrriyet Gazetecil, výrobca bielej techniky Arcelik. Naše podiely v Indii v tomto štvrťroku ďalej vzrástli.

Thajský trh v tomto štvrťroku poklesol z dôvodu obáv, že ceny ropy a príliš napnutý rozpočet podkopal projekcie súčasného rastu hospodárstva a mohol by prinútiť vládu zrušiť ambiciózne plány na investície do infraštruktúry. Podiel v odvetví bankovníctva poklesol po zhoršení makroekonomickej situácie.

V Mexiku zase podvážená pozícia poznamenala výkonnosť. Naďalej si myslíme, že pomalší rast a vyššie zhodnotenie mexických akcií obmedzí nadpriemerný výkon v druhej polovici roka. V tomto období sme pridali do portfólia Net Servicios. Takisto sme pridali Oil and Natural Gas Commission (ONGC), indického distribútora ropy a plynu.

Z portfólia sme odpredali China National Offshore Oil Corporation (CNOOC), ide o čínsky podnik ťažiaci ropu na mori a kórejský podnik Electric Power.

Rozvíjajúce sa trhy uzavreli prvý polrok s náskokom pred rozvinutými trhmi. Pokiaľ globálna likvidita bude štedrá k zvyšovaniu sadzieb, ktoré ako sa zdá sú v Spojených štátoch na konci, priaznivé vyhliadky domáceho rastu v Brazílii, Turecku, Indii a Kórei by mal pokračovať a tlačiť akcie smerom hore.