Amundi Funds II - Emerging Markets Equity
Január 2005

Zatiaľ čo slabý január mohol byť zlovestným znakom pre rozvinuté trhy, pre rozvíjajúce sa trhy bol lepším znakom.

Vysoké výnosy v Turecku, z dôvodu lepšej daňovej disciplíny ako sa očakávalo, nižšej ako očakávanej inflácii a potenciálu vyšších priamych zahraničných investícií pomohli januárovému trhu. Klesajúca mena ťahala trh Južnej Afriky nadol. Naďalej si myslíme, že ďalšie oslabenie randu je na obzore a máme výrazne podváženú pozíciu na tomto trhu.

Výnosy v južnej Amerike boli rôznorodé. Dobrý výber akcií v Mexiku a nulová pozícia vo Venezuela, ktorá klesla v januári vďaka populistickým opatreniam prezidenta Huga Chaveza vyvážila slabý mesiac v Brazílii a v Čile. Vyhliadky vyšších úrokových sadzieb na celom svete poznamenali Brazíliu pre jej obrovský vládny dlh a Čile, vďaka svojej závislosti na medi.

V Ázii dobrý výber akcií v Indonézii, Malajzii a na Filipínach a mínusová v Thajsku pomohli ťahať väčšinu kladných výnosov v portfóliu. Filipínsky prezident Aroyo si dal tento rok za úlohu zmenšiť výdavky vlády a znížiť dlh. Peňažné a akciové trhy to zobrali na vedomie tým, že vytlačili trh smerom nahor. Dobrý výber akcií z oblasti energetiky a bankovníctva poháňali fondy, a tak pomohli výnosom. Sme naďalej optimisti, lebo lákavé relatívne zhodnotenie a silný domáci rast v niektorých významných štátoch by mal pokračovať, aby v nasledujúcich mesiacoch priniesol vynikajúce výsledky na rozvíjajúcich sa akciových trhoch.