Amundi Funds II - Emerging Markets Equity
Jún 2004

Ako sa úrokové sadzby posúvali vyššie, v Rusku a v Indii dochádzalo k nepriaznivým udalostiam, akcie rozvíjajúcich sa trhov v druhom štvrťroku zaostávali.

Výkonnosť v strednej Európe bola naďalej mimoriadne dobrá vďaka vysokému domácemu dopytu. V Rusku však na trhu došlo v tomto štvrťroku k poklesu, lebo obavy o vlastnícke práva dôsledkom daňového škandálu v Jukose spôsobili tlak na trhu. Myslíme si, že spomínaná udalosť sa týka vyslovene Jukosu a naďalej sa pozeráme optimisticky na ruské odvetvie energetiky.

Ázijskými trhmi otriaslo prekvapujúce víťazstvo strany Kongresu vo voľbách v Indii. Kým najskôr trh o niečo posilnil, po výsledkoch volieb nastal pokles. Hoci z dlhodobého hľadiska hľadíme na Indiu stále optimisticky, znížili sme našu preváženú pozíciu.

V južnej Amerike malo najlepšiu výkonnosť Čile, lebo obranné možnosti trhu a pevné ekonomické základy podporovali skromné výnosy. Brazília naďalej zápasila s ťažkosťami, lebo klesajúce úrokové sadzby ešte musia podnietiť spotrebu a zamestnanosť. Ale na konci júna sa začali objavovať znaky poukazujúce na rast hospodárstva, čo povzbudilo dlhodobý pozitívny pohľad na trh.

Myslíme si, že podpriemerná výkonnosť rozvíjajúcich sa trhov v priebehu tohto štvrťroka je len prehnanou reakciou na vyhliadky vyšších úrokových sadzieb v Spojených štátoch. Preto zaujímavé zhodnotenie, slabý vzájomný vzťah s rozvinutými trhmi v priebehu dlhšieho časového obdobia a potláčaný dopyt by mali byť naďalej nosným bodom budúcich vysokých výnosov z akcií.