Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
Október 2008

Rozvíjajúce sa európske trhy v októbri poklesli. Index MSCI EMEA poklesol od decembra 2003 na svoje minimum. Región poznačili obavy o stabilitu svetovej finančnej sústavy a budúcnosť rastu. Rástla averzia investorov, ktorá viedla k odpredajom. Intervencia zo strany centrálnych bánk a Medzinárodného menového fondu k stabilizácii a záchrane najslabších hospodárstiev v regióne viedla ku koncu mesiaca k menšiemu oživeniu.

Pioneer Funds – Emerging Europe and Mediterranean Equity profitoval v októbri z podváženej pozície vo finančníctve a slabých regionálnych hospodárstiev. Na úrovni akcií naša pozícia v Surgutneftegaz, u tretieho najväčšieho nezávislého dodávateľa ropy, posilnila výkonnosť pre reči o fúzii so štátnou ruskou ropnou spoločnosťou Rosneft. Izraelská spoločnosť TEVA tiež v priebehu mesiaca vzrástla po informáciách, že má dostatok prostriedkov na akvizíciu Barr Pharmaceuticals.

Na druhej strane, k oslabeniu výkonu dopomohla angažovanosť v odvetví spotrebného tovaru, ktorá mala počas mesiaca straty. Naša pozícia u výrobcu cukru a pestovateľa obilnín Razguljaj mala negatívny vplyv po tom, ako spoločnosť oznámila zníženie investícií z dôvodu rastu nákladov na pôžičky. Na iných miestach egyptská spoločnosť Orascom Construction zaznamenala prudký pokles cien akcií, lebo investori odpredali pozície v podieloch.

Portfólio prejavilo tento mesiac výrazne obranný charakter, napriek vysokej krátkodobej volatilite na trhu. Počas mesiaca sme odpredali podiely v odvetví surovín, pri ktorých sme mali pocit, že sú výrazne vystavené spomaleniu hospodárstva ako je Uralkali a dodávateľ uhlia New World Resources. Taktiež sme začali znižovať angažovanosť v lokálne kótovaných ruských akciách, lebo prerušenia na trhu prerušili obchodovanie.

Pokiaľ bude zrejme pretrvávať v blízkej dobe vysoká volatilita, držíme si priaznivé vyhliadky na triedu aktív. Výrazné intervencie zo strany MMF a centrálnych bánk v prospech určitých rozvíjajúcich sa trhov je pozitívnym krokom k oživeniu.