Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
Jún 2007

Východoeurópske akciové trhy zaznamenali v druhom štvrťroku zisky. Väčšina akciových trhov rozvíjajúcej sa Európy postúpila, veľkou výnimkou v Rusku a v Jordánsku.

Východoeurópsky akciový fond Pioneer v druhom štvrťroku svojim výkonom prevýšil benčmark. Na úrovni štátov, prevážená pozícia voči Egypte a Turecku pomohla výkonu. Na iných miestach, podvážená pozícia v Izraeli oslabila výkon, lebo izraelské akcie sa ukázali ako odolné.

Na úrovni akcií, angažovanosť v oblasti čistenia a kovov výrazne prispela, lebo ceny ropy v druhom štvrťroku ďalej posilnili.

Maďarská rafinérska a plynárenská spoločnosť MOL, poľská rafinérska spoločnosť Grupa Lotos a ruský ťažobný gigant Norilsk Nickel posilnili výkon. Na iných miestach egyptská cementáreň Orascom Construction sa ukázala ako veľmi prospešná, lebo ich akcie naďalej výrazne posilňovali.

Na druhej strane prevážená pozícia v štátnom podniku na výrobu elektrickej energie UES z Ruska, sa prejavila ako nevýnosná, lebo ich akcie sa v druhom štvrťroku zastavili z dôvodu kopiacich sa špekulácií o načasovaní uvoľnenia regulácie cien elektrickej energie. Podiel v ruskej plynárenskej spoločnosti Surgutneftegaz tiež poznamenal výkon.

Z hľadiska aktivity portfólia sme pridali skupinu PIK, po úvodnej verejnej ponuke, ruského budovateľa obytných domov. Zvýšili sme angažovanosť v bankách, pridali sme ruskú VTB Bank a tureckú Halk Bank. Odpredali sme pozície v ruskej spoločnosti na ťažbu zlata Polyus na základe zhodnotenia a tureckého výrobcu domácich spotrebičov Arcelik, lebo vyhliadky na predaj bielych spotrebičov sa zhoršili. V Turecku sme znížili našu angažovanosť v cementárenskom priemysle a v maloobchode. Záverom, naďalej znižujeme angažovanosť u ruského ropného dodávateľa v prospech ruských spoločnosti poskytujúcich služby pri ťažbe ropy.

Vo svetle nedávneho rozruchu na trhu, máme na pamäti, že treba čakať tento rok nárast volatility, ale dlhodobé vyhliadky trhov rozvíjajúcej sa Európy zostávajú dobré.