Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
Máj 2007

Akciové trhy rozvíjajúcej sa Európy zaznamenali v máji straty. Väčšina akciových trhov rozvíjajúcej sa Európy počas obdobia posilnila, ale krajiny vyvážajúce energiu ako je Rusko a Kazachstan stratili pozíciu. Na makroekonomickom poli, pokles bol nápomocný triede aktív.

Východoeurópsky akciový fond Pioneer tento mesiac svojim výkonom prevýšil benčmark. Na úrovni krajín, prevážená pozícia v Egypte výrazne prospela, kým podvážená pozícia v klesajúcom Rusku podstatne pridala ziskom. Na iných miestach, podvážená pozícia v Izraeli oslabila výkon.

Na úrovni akcií, naša angažovanosť mimo benčmarku v egyptskej spoločnosti Orascom Construction, u najväčšieho výrobcu cementu na Blízkom východe a v severnej Afrike, sa ukázala ako veľmi zisková, lebo ich akcie stále výrazne postupovali. Navyše prevážená angažovanosť v najväčšej ruskej spoločnosti alternatívnej telekomunikácie Comstar prispela výkonnosti, lebo analytici zvýšili ich cieľovú cenu a odporúčania. Na druhej strane prevážená angažovanosť v ruskej plynárenskej spoločnosti Novatek poznamenala výkon portfólia, lebo ich akcie naďalej klesali z dôvodu obáv o ich profil rastu a zverejnenia prudkého zvýšenia investičných výdavkov na obdobie 2007 – 2010. Na iných miestach pokles cien ropy počas mesiaca negatívne ovplyvnil preváženú pozíciu u vedúcej ruskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Surgutneftgaz.

Z hľadiska aktivity portfólia sme pridali skupinu PIK, ruského budovateľa obytných domov. Zvýšili sme angažovanosť v bankách, pridali sme ruskú VTB Bank a tureckú Halk Bank. Na druhej strane sme odpredali z našej pozície v ruskej spoločnosti ťažiacej ropu na základe zhodnotenia a od tureckého výrobcu domácich spotrebičov Arcelik.

Naďalej si myslíme, že dlhodobé vyhliadky hospodárstva v rozvíjajúcej sa Európe sú naďalej stabilné, čo podporuje bežná oblasť vrátane súkromnej spotreby, rozvoja infraštruktúry, zdĺhavý cyklus komodít a väčšia integrácia s EÚ aj keď určitá únava z reformy je v strednej Európe znateľná.