Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
Marec 2007

Rozvíjajúce sa akciové trhy zaznamenali v prvom štvrťroku zisky a prejavili sa ako volatilné.

Na makroekonomickom fronte viac ukazovateľov naznačilo dobré pozadie v krajinách nášho investičného sveta s rastom prevyšujúcim očakávania. V Poľsku ekonomika stále išla zdravým smerom expanzie pri reálnom medziročnom zvýšení rastu na 6,4% kým vo štvrtom štvrťroku to bolo 5,8%. Rusko a Česká republika tiež profitovali z dobrých podmienok. Z pohľadu inflácie väčšina údajov bola v súlade so scenárom obsiahnutých cenových nárastov s podstatnou výnimkou Maďarska a pobaltských krajín.

Východoeurópsky akciový fond Pioneer v prvom štvrťroku svojim výkonom prevýšil benčmark. Kombinácia priaznivej alokácie v krajinách a ziskový výber akcií prispel výkonu.

Na úrovni krajín prevážená pozícia v Poľsku a Turecku pomohla výkonnosti, lebo obe krajiny podali nadpriemerný výkon, kým podvážená pozícia v slabom Rusku posilnila zisky.

Na úrovni akcií prevážená pozícia v Rusku, v štátnom podniku vyrábajúcom elektrickú energiu sa ukázala ako veľmi zisková, lebo akcie sa v tomto období prudko zvýšili. V odvetví bankovníctva, naša pozícia v Sberbank, v najväčšom úverovom ústave v Rusku bola zisková. Na druhej strane prevážená angažovanosť v ruskej plynárenskej spoločnosti Surgutneftegaz poznamenala výkon.

Z hľadiska aktivity portfólia v prvom štvrťroku sme znížili angažovanosť v ruských ropných spoločnostiach ako je Lukoil a Tatneft, v ruskej banke Sberbank a v ťažobných spoločnostiach ako je poľský Kghm a ruská JSC Norilsk Nickel, lebo sme sa presunuli k zaisteniu zisku.

Naďalej si myslíme, že dlhodobé vyhliadky hospodárstva v rozvíjajúcej sa Európe sú naďalej stabilné, čo podporuje bežná oblasť vrátane súkromnej spotreby, rozvoja infraštruktúry, zdĺhavý cyklus komodít a väčšia integrácia s EÚ a vrátane EÚ. Avšak máme na pamäti, že v tomto roku sa očakáva nárast volatility.