Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
Február 2007

Akciové trhy rozvíjajúcej sa Európy zaznamenali vo februári v euro vyjadrení straty. K najväčšiemu poklesu došlo posledné dva dni mesiaca, lebo prudký nárast nechuti investorov do rizika podnietil celosvetový odpredaj na akciových trhoch.

Východoeurópsky akciový fond Pioneer mal vyšší výkon ako benčmark. Z pohľadu straty na výkone, podvážený podiel v Izraeli bol výrazným oslabujúcim činiteľom výkonu, lebo izraelské akcie sa prejavili v nepokoji na akciových trhoch ako defenzívne. Okre toho prevážená pozícia v Poľsku tiež oslabila výkon, lebo krajina počas mesiaca zaostávala. Na úrovni akcií, náš podiel v ruskom najväčšom úverovom dome Sberbank prispel ziskom, lebo spoločnosť profitovala na úspešnom doplnkovom programe ponúkanom na trhu. V iných oblastiach, prevážená angažovanosť v maďarskej rafinérskej spoločnosti MOL pomohla výkonu, lebo investori začali zvyšovať rating ich akcií. Záverom podvážená pozícia v ruskom Gazprome mala samotná najväčší vplyv na výkon, lebo ich akcie v tomto odbobí stále zaznamenávali straty.

Z pohľadu aktivity portfólia vo februári sme znížili angažovanosť v poľskej ťažobnej spoločnosti Kghm na pozícii zhodnotenia a v ruskom Norilsk Nickel, lebo si myslíme, že krátkodobé vyhliadky pre nikel prevážia násobky nízkeho zhodnotenia ich akcií. V iných oblastiach sme zvýšili angažovanosť v rôznych ruských spoločnostiach poskytujúcich služby pre ropné podniky ako je TMK, Integra Group a nakoniec aj spoločnosti s prevádzkou v Rusku a v Kazachstane, v spoločnosti C.A.T Oil. Takisto sme sa zúčastnili úvodnej verejnej ponuky na predaj akcií spoločnosti Polymetal a Meinl European, realitnej spoločnosti investujúcej v rozvíjajúcej sa Európe.

Hoci možno čoskoro zaznamenáme viac volatility, myslíme si, že odpredaj na akciových trhoch len odráža zdravé haussistické korekcie na trhu. Zásadná scéna je nedotknutá a vo všeobecnosti je stále oporou akcie a konkrétnejšie pre našu triedu aktív v porovnaní s jej potenciálom rastu.