Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
Apríl 2006

Po vynikajúcom štarte v roku zaznamenali východoeurópske akciové trhy v apríli výraznejšie zisky. Pre triedu aktív je výrazné globálne oživenie ekonomiky veľmi nápomocné. Ruský trh s energetikou ďalej rástol, lebo ceny ropy zaznamenali nové maximá. Akciový trh v Poľsku so ziskom viac ako 11% mal najlepšiu výkonnosť vo svete východoeurópskych akcií. Trhy Blízkeho východu, Egypt, Izrael, Jordánsko mali výkonnosť nižšiu ako benčmark z dôvodu obáv investorov z geopolitickej neistoty.

Fond Pioneer – Východoeurópsky akciový, prostredníctvom silného výberu akcií a štátov svojim výkonom prevýšil benčmark. Mali sme podvážený podiel v Izraeli, čo priaznivo prispelo výkonnosti. Tamojší akciový trh, ktorý predstavuje približne jednu pätinu aktív benčmarku mal nižšiu výkonnosť. Prevážená pozícia v Poľsku v kombinácii so silným výberom akcií sa ukázala ako veľmi prospešná pre portfólio. Na ďalších miestach výber akcií v Rusku zaznamenal silné zisky. Náš podiel v plynárenskom gigantovi Gazprom posilnil o viac ako 19%, lebo vláda oznámila zvýšenie taríf a koniec obmedzení pre zahraničné vlastníctvo podnikov. Dôsledkom toto sa Gazprom stane najväčším podielom v oblasti rozvíjajúcich sa trhov.

Myslíme si, že vyhliadky východoeurópskych akciových trhov sú naďalej dobré a vidíme významné dlhodobé zhodnotenie v regióne rozvíjajúcej sa Európy a Blízkeho východu. Politické a ekonomické reformy, ktoré prospeli regiónu, budú pokračovať a podporil ich výrazný hospodársky rast a nízka inflácia. Tieto regióny by sa mali naďalej integrovať do globálnej ekonomiky ako aj so zvyšujúcou sa mierou priamych zahraničných investícií. S úrovňou zadlženosti na historickom minime pri štátoch a podnikoch, pokleslo riziko spojené s regiónom. Kým zhodnotenie je vyššie ako bolo v nedávnej minulosti, vyhliadky rastu robia túto triedu atraktívnu.