Amundi Funds II - Emerging Europe and Mediterranean Equity
Jún 2005

Trhy vo východnej Európe a na Blízkom východe vo všeobecnosti mali počas tohto štvrťroku dobrý výkon. Konkrétne rozsah kľúčových trhov vrátane Ruska a Turecka posilnili celkový výkon indexu.

Výkon portfólia prevýšil benčmark, k čomu priaznivým podielom prispeli aj relatívne pozície štátov. Angažovanosť v Egypte mimo benčmarku pozitívne prispela relatívnym výnosom. Prevážená pozícia na ruskom trhu počas tohto obdobia tiež posilnila relatívne výnosy. Stále vysoká cena ropy a mnohých iných komodít celkove posilnil ruskú ekonomiku. V portfóliu sme sa zamerali na tie podniky pracujúce s komoditami z Ruska, ktoré profitujú vysokej ceny ropy a kovov. Nakoniec podvážená pozícia Izraela prospela relatívnej výkonnosti, lebo výkon trhu bol pod priemerom výkonu širšieho indexu.

Z pohľadu aktivity portfólia počas štvrťroka sme sa posunuli na neutrálnu pozíciu voči Turecku. Obozretne sa staviame k strednodobému výkonu trhu v súvislosti s rozbehnutím rokovaní Turecka na jeseň s EÚ o jeho členstve. Naďalej nás povzbudzujú strednodobé vyhliadky tureckej ekonomiky a akciového trhu.

Na úrovni akcií naďalej pokračuje vysoká výkonnosť spoločnosti Orascom Construction Industries, ktorá výrazne posilnila relatívnu výkonnosť, lebo podnik naďalej profitoval zo zvyšujúceho sa dopytu v regióne. Vysoká výkonnosť rafinérií MOL a PKN tiež prispela relatívnej výkonnosti.

Odvetvia biotechnológie, farmácie a bankovníctva sú naďalej kľúčovými podváženými pozíciami. Portfólio má prevážený podiel v odvetviach energií, energetiky a plynárenstva, kde vidíme zvlášť lákavé príležitosti.

Stále očakávame výrazné dlhodobé zhodnotenie na rozvíjajúcich sa trhoch Európy a Blízkom východe. Avšak volatilita bude pravdepodobne kľúčovou charakteristikou vyvíjajúcich sa trhov v regióne, čo ovplyvňuje aj neistota v regióne ale aj na celom svete ako aj situácia likvidity na celom svete.